W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Udział WIOŚ w Warszawie w ćwiczeniach na terenie zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie bierze udział w ćwiczeniach ratowniczych: monitoruje akcję ratowniczą polegającą na udzielaniu pierwszej pomocy przez funkcjonariuszy Straży Pożarnej. W tle znajdują się stalowe, szare silosy.

11.09.2024

28 sierpnia 2024 r. inspektorzy WIOŚ w Warszawie Delegatura w Ciechanowie uczestniczyli w ćwiczeniach zorganizowanych przez Reckitt Benckiser Production (Poland) sp. z o. o. w Nowym Dworze Mazowieckim, który jest zakładem o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej.

Celem ćwiczeń było przeprowadzenie analizy i przećwiczenia realizacji wewnętrznego planu operacyjno- ratowniczego, w celu jego aktualizacji.

Zrealizowany został scenariusz polegający na rozszczelnieniu się i wybuchu kolektora transportującego substancje niebezpieczne oraz pożaru zbiornika z alkoholem.

Podczas ćwiczeń przeprowadzono ewakuację pracowników, akcję ratowniczo – gaśniczą oraz pomoc przedmedyczną dla osób poszkodowanych. Ponadto sprawdzono komunikację poszczególnych służb (w tym m.in. WIOŚ w Warszawie) konieczną w przypadku wystąpienia poważnej awarii.

W ćwiczeniach wzięły udział:

- Zakładowa Drużyna Ratownicza,

- 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Nowego Dworu Mazowieckiego,

- 2 zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Dworu Mazowieckiego.

Strażacy i ratownicy mieli możliwość przećwiczenia działań w realnych warunkach dzięki zaangażowaniu profesjonalnych pozorantów i przygotowaniu scenariuszy zdarzeń określonych w wewnętrznym planie operacyjno- ratowniczym dla zakładu.

Zadaniem inspektorów WIOŚ w Warszawie było określenie zagrożeń dla środowiska związanych z ćwiczonym zdarzeniem awaryjnym.

Udział w ćwiczeniach pozwolił na sprawdzenie funkcjonowania obowiązujących procedur
w zakresie przeciwdziałania skutkom poważnych awarii.

Analiza i wnioski opracowane na podstawie ćwiczeń posłużą doskonaleniu zabezpieczenia zakładu przed wystąpieniem awarii przemysłowej oraz usprawnieniu koordynacji działań służb ratunkowych.

{"register":{"columns":[]}}