W ćwiczeniach na terenie zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej brał udział WIOŚ w Warszawie.
08.10.2024
W dniu 03.10.2024 r. WIOŚ w Warszawie Delegatura w Radomiu wziął udział w ćwiczeniach manewrowych pod kryptonimem „SOUDAL 2024” na terenie zakładu o dużym ryzyku wystąpienia poważnej awarii przemysłowej SOUDAL Manufacturing sp. z o.o. w Pionkach. Zostały one zorganizowane przez Komendę Wojewódzką Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu.
Manewry miały na celu przećwiczenie realizacji zewnętrznego planu operacyjno-ratowniczego oraz sprawdzenie współdziałania służb technicznych zakładu z podmiotami ratowniczymi oraz ze służbami współdziałającymi z PSP przy prowadzeniu działań ratowniczo-gaśniczych.
W ramach ćwiczeń przeprowadzono ewakuację pracowników, akcję ratowniczo – gaśniczą oraz pomoc medyczną dla osób poszkodowanych. Ponadto sprawdzono komunikację poszczególnych służb (w tym. m.in. inspektorów WIOŚ w Warszawie) w przypadku wystąpienia poważnej awarii.
Sytuacja awaryjna rozgrywała się w 2 epizodach. Podczas epizodu 1, w trakcie rozładunku cysterny samochodowej wskutek nieszczelności węża rozładunkowego doszło do wycieku ok. 2500 dm3 acetonu na tacę awaryjną. Podczas epizodu 2 doszło do pożaru produktów w magazynie wyrobów, w czasie którego doszło do uwolnienia ok. 4 kg substancji palnej z opakowań aerozolowych. W wyniku pożaru 1 osoba doznała lekkich poparzeń. W trakcie działań ratowniczych wody pogaśnicze z obu epizodów przedostały się do pobliskiej rzeki Zagożdżonki.
W obydwu zdarzeniach wycieki substancji niebezpiecznych zostały zlikwidowane w wyniku działań 34 zastępów straży pożarnej, w tym Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego.
W ramach manewrów inspektorzy WIOŚ w Warszawie dokonali czynności kontrolno-rozpoznawczych, aplikacyjnie dokonali zgłoszenia poważnej awarii i zadysponowali próbobiorców Centralnego Laboratorium Badawczego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska do poboru prób wody rzeki Zagożdżonki oraz brali czynny udział w powołanym sztabie kryzysowym.
Udział w ćwiczeniach przyczynił się do doskonalenia współdziałania służb ratowniczych ze służbami Inspekcji Ochrony Środowiska.