WIOŚ w Warszawie prowadzi działania na terenie 2 pożarów, które wybuchły w Warszawie.
14.05.2024.
W dniu 12 maja 2024 r. WIOŚ w Warszawie Delegatura w Radomiu otrzymał w godzinach porannych zgłoszenia dotyczące pożaru hal magazynowych w Warszawie przy ul. Marywilskiej 44. Zgodnie z przekazanymi informacjami przez zgłaszającego na miejscu wyczuwalny jest gryzący dym.
Ustalono z Państwową Strażą Pożarną, że:
- 90% hal o łącznych wymiarach 250 m x 250 m objętych jest pożarem,
- nie ma niebezpieczeństwa dostania się wód pożarowych do Kanału Żerańskiego,
- na miejscu PSP monitorowała stan jakości powietrza,
- pożar został zlokalizowany i nie rozprzestrzenił się,
- konstrukcja budynku będzie rozbierana.
WIOŚ w Warszawie zadysponował wyjazd inspektora na miejsce zdarzenia oraz zlecił do CLB GIOŚ pomiar imisji zanieczyszczeń w powietrzu wokół miejsca pożaru samochodem wyposażonym w spektrometr RAPID tzw. „chmura”.
W trakcie podjętych kolejnych działań WIOŚ w Warszawie ustalił, że na kanale technicznym uchodzącym do Kanału Żerańskiego znajduje się separator i nie ma zagrożenia dla wód Kanału. Niemniej jednak inspektorzy WIOŚ wraz z próbobiorcą CLB GIOŚ pobrali w dniu pożaru próby wody z Kanału Żerańskiego poniżej i powyżej dopływu. Taki sam pobór w celu monitorowania stanu wód odbywa się w dniu 13 maja 2024 r.
Z informacji pozyskanych od PSP oraz w oparciu o ustalenia własne teren jest utwardzony i nie ma zagrożenia zanieczyszczania gruntu.
Przyczyna pożaru na chwilę obecną nie jest znana.
W dniu 12.05.2024 r. WIOŚ w Warszawie Delegatura w Radomiu otrzymał w godzinach popołudniowych informację o pożarze składowiska odpadów w dzielnicy Siekierki w Warszawie.
Z ustaleń (na podstawie informacji uzyskanej od PSP) wynikało, że pożarem objęta była powierzchnia ok. 30 x 40m składowiska, na którym znajdowały się odpady drewniane i inne palne.
Akcja gaśnicza trwała do godz. 16.30. W akcji uczestniczyło 8 zastępów PSP i 2 grupy operacyjne z KW PSP i KM PSP w Warszawie.
Tego samego dnia inspektorzy WIOŚ w Warszawie udali się na miejsce zdarzenia. Ustalili, że:
- pożarem objęty został teren o powierzchni ok. 10 m x 10 m, na którym magazynowane były odpady budowlane. W zdecydowanej części były to odpady drewniane, a pozostałą część stanowiły odpady karton-gipsu, paneli z tworzywa sztucznego i gąbki,
- wody pogaśnicze częściowo zostały odprowadzone do wewnętrznego systemu kanalizacji zakończonego zbiornikiem bezodpływowym. W miejscu składowania odpadów objętym pożarem, wody pogaśnicze pozostały na powierzchni terenu utwardzonego.
Zlecono do CLB GIOŚ pomiar imisji zanieczyszczeń w powietrzu wokół miejsca pożaru samochodem wyposażonym w spektrometr RAPID tzw. „chmura”.
Przesłuchano właściciela składowiska. Ustalono, że firma prowadząca miejsce magazynowania odpadów posiada decyzję Marszałka Województwa Mazowieckiego na zbieranie odpadów.
W dniu 13 maja 2024 r. WIOŚ w Warszawie rozpoczął pozaplanową, interwencyjną kontrolę w zakresie gospodarki odpadami.
Przyczyna pożaru na chwilę obecną nie jest znana.