W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zlikwidowanie nielegalnego miejsca nagromadzenia odpadów na terenie Gminy Prażmów.

Inspektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie prowadzi nadzór załadunkiem odpadów. W tle wózek widłowy ustawia owinięty zielona folią pojemnik o pojemności 1000 l na naczepie samochodu ciężarowego.

17.12.2024

W dniu 16.12.2024 r. zakończono usuwanie nielegalnie zmagazynowanych odpadów niebezpiecznych w Nowym Prażmowie.

Miejsce nielegalnego magazynowania odpadów zostało ujawnione w maju 2020 r. Odpady zostały porzucone w wynajętym magazynie. Przeprowadzone przez WIOŚ w Warszawie oględziny wskazały, że rodzaj nagromadzonych odpadów, sposób ich magazynowania oraz stan pojemników, stwarzał zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi oraz środowiska naturalnego.

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w maju 2020 r., niezwłocznie po ujawnieniu ww. miejsca, skierował pismo do Wójta Gminy Prażmów o podjęcie działań w celu doprowadzenia do usunięcia odpadów niebezpiecznych z miejsca nieprzeznaczonego do ich magazynowania.

Wójta Gminy Prażmów wydał w dniu 13.11.2023 r. decyzję w sprawie usunięcia odpadów niebezpiecznych z posesji na terenie Gminy Prażmów, wydaną na podstawie art. 26a ustawy o odpadach. W związku z ww. decyzją Wójt Gminy Prażmów zawarł umowę na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów niebezpiecznych.

Pierwszy transport odpadów został zrealizowany w dniu 08.10.2024 r. W okresie od 08.10.2024 r. do 16.12.2024 r. usunięto 1585 mauzerów o masie 1250 Mg. Niebezpieczne odpady zostały zutylizowane w Zakładzie Produkcji Paliw Alternatywnych w Karsach (na terenie woj. świętokrzyskiego), należącym do Mo-BRUK S.A.

WIOŚ w Warszawie zweryfikował uprawnienia podmiotu realizującego umowę. Podczas czynności prowadzonych na miejscu weryfikował dokumentację transportową oraz procedury zabezpieczania odpadów do transportu.

Ponadto upoważniony pracownik gminy, każdorazowo plombował i rozplombowywał ładunek odpadów przy pomocy plomby elektronicznej. Przedstawiciel gminy mógł również nadzorować w czasie rzeczywistym transport odpadów.

{"register":{"columns":[]}}