„Szanuj zasady, chroń życie” - karę odbywają wszyscy
04.04.2023
„Znalazłem się w nieodpowiednim miejscu i czasie. Pewność siebie, brawura i to mnie zawiodło, a człowiek stracił życie” – mówił w Gnieźnie podczas spotkania z licealistami oraz funkcjonariuszami Inspekcji Transportu Drogowego i Służby Więziennej osadzony w Zakładzie Karnym w Gębarzewie za potrącenie ze skutkiem śmiertelnym małej rowerzystki.
Tak podczas spotkania zorganizowanego 4 kwietnia w ramach projektu edukacyjnego za więzienną bramą pt.: „Szanuj zasady, chroń życie” mówił Mateusz, młody mężczyzna, który obecnie przebywa w Zakładzie Karnym w Gębarzewie. Spotkanie przeprowadzone zostało w III LO w Gnieźnie dla uczniów klas policyjnych przez Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Poznaniu wraz z Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej w Poznaniu. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Wielkopolsce. Uczniowie dowiedzieli się od osadzonego, jak czasem jedna nieprzemyślana decyzja czy brawura, zmieniły życie jego i wielu innych osób. Pewnego dnia 2014 roku Mateusz za mocno wdepnął pedał gazu, ścigając się z innym kierowcą. W mieście mknął z prędkością 120 km/h. Samochód dachował. Na jego drodze stanęła dziewczynka na rowerze. Nie miała szans w zderzeniu z autem. Zginęła na miejscu. Osadzony Mateusz sam został ranny w wypadku. Trzy lata trwały leczenie i rozprawa sądowa, w wyniku której w 2017 roku trafił na sześć lat do więzienia. Wyjdzie w tym roku. Jak sam mówi, ta "odsiadka", to nie jest kara.
Kara jest taka, że ja z tym będę żył do końca życia. Nigdy tego nie zapomnę i to, że to wam opowiadam, nie jest dla mnie łatwe. Zdobędziecie prawo jazdy, nie dawajcie się sprowokować innym uczestnikom ruchu. Na drodze nie można myśleć tylko o sobie. Pomyślcie o całym otoczeniu, o swojej rodzinie. Oni wszyscy odbywają tę karę razem. Żałuję tego. Nie cierpię tylko ja, tamta rodzina, całe społeczeństwo – w tym moja rodzina.
Rozmowa ze skazanym za przestępstwo komunikacyjne uzmysłowiło zebranym w auli szkoły licealistom ogrom odpowiedzialności ciążącej na każdym uczestniku ruchu drogowego. Młodym lub przyszłym kierowcom o najważniejszych zasadach i konsekwencjach niewłaściwych zachowań na drodze przypomnieli podczas spotkania też inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu, którzy przedstawili tematyczną prezentację.