Niebezpieczne usterki, niezabezpieczenie ładunku i przekroczenie prędkości
W dniu 11 października br. podczas dynamicznego przejazdu na punkt kontrolny na krajową 10 znajdujący się przy wyjeździe ze Szczecina, inspektorzy zauważyli przewóz kamieni bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Jak się później okazało był to dopiero początek problemów przedsiębiorcy prowadzącego osobiście kontrolowany pojazd. Niespełna 17 ton kamienia do produkcji nagrobków nie było w żaden sposób zabezpieczone, a dodatkowo przedsiębiorca nie posiada przy sobie wszystkich wymaganych dokumentów w tym wypisu z licencji.
Naczepa po raz ostatni została poddana badaniu technicznemu w 2015r., a że „nieszczęścia chodzą parami” to ciągnik siodłowy również nie posiadał ważnych badań technicznych.
Przedsiębiorca postanowił „nie inwestować” w swój sprzęt w związku z czym układ hamulcowy w naczepie był w opłakanym stanie. Dwie ostatnie osie naczepy posiadały tarcze hamulcowe które prawdopodobnie od dawna nie działały, a przyczyną tego było odłączenie przewodów hamulcowych, które przymocowane były na „trytytkę”.
Zbiornik powietrza, kosz koła zapasowego jak i wiele innych stalowych elementów nadwozia i podwozia było przymocowane pasami, sznurkami, aby tylko nie odpadły.
Inni uczestnicy ruchu musieli być bardzo zdziwieni, kiedy pojazd hamował, ponieważ żadne światło Stop nie działało, a oświetlenie obrysowe boczne było pourywane. Ciągnik siodłowy posiadał popękane tarcze hamulcowe przedniej osi a tachograf nie był poddany sprawdzeniu okresowemu.
W/w zestawem przedsiębiorca poruszał się po ulicach Szczecina z prędkością ponad 70 km/h, gdzie dopuszczalna prędkość dla poj. ciężarowych wynosi zawszenie nie więcej niż 50 km/h. Za stwierdzone nieprawidłowości kierującego pojazdem ukarano mandatami karnymi (za przekroczenie dozwolonej prędkości, niezabezpieczenie ładunku przed przemieszczeniem), a także wszczęto postępowanie administracyjne zagrożone maksymalną kwotą określoną przez ustawodawcę. Pojazdy wycofano z ruchu, zakazano dalszego użytkowania pojazdów.