SENT - REJESTR MIĘDZYNARODOWYCH PRZEWOZÓW DROGOWYCH
Zgłoszenie MIĘDZYNARODOWYCH PRZEWOZÓW DROGOWYCH w rejestrze zgłoszeń SENT - Rejestr RMPD (Rejestr Międzynarodowych Przewozów Drogowych)
Gdy wykonywany jest międzynarodowy przewóz drogowego rzeczy, o którym mowa w art. 28 ust. 1 i 1a ustawy o transporcie drogowym oraz przewóz kabotażowy, o którym mowa w art. 29, przez podmiot mający siedzibę w państwie spoza UE i EOG, zagraniczny podmiot wykonujący przewóz:
- na podstawie zezwolenia na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego rzeczy;
- na podstawie wielostronnego zezwolenia EKMT;
- bez zezwolenia - przewozy zliberalizowane na podstawie umów dwustronnych
z Rzeczpospolitą Polską lub przewozy niewymagające posiadania zezwolenia, jak np. wykonywane na podstawie umowy pomiędzy Ukrainą a Unią Europejską z dnia 29 czerwca 2022 r. w sprawie transportu drogowego towarów ; - na podstawie zezwolenia na przewóz kabotażowy, wydanego w drodze decyzji administracyjnej przez Głównego Inspektora Transportu Drogowego.
Zgodnie z nowymi przepisami obowiązek rejestracji przewozu drogowego rzeczy będzie dotyczył:
- od 1 listopada 2024 r. – przewoźników, którzy nie mają siedziby w państwie członkowskim UE, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim EFTA,
- od 1 stycznia 2025 r. – przewoźników z innych państw członkowskich Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich EFTA. Chodzi o podmioty, które wykonują na terytorium Polski przewóz drogowy do lub z państwa spoza UE na podstawie zezwolenia wymaganego przepisami umowy międzynarodowej wiążącej Polskę i to państwo.
Rejestracja Międzynarodowych Przewozów Drogowych (RMPD)
Na platformie PUESC pod adresem https://puesc.gov.pl/ w zakładce „formularze” utworzono trzy dedykowane formularze:
• RMPD100 - Zgłoszenie przewozu przez przewoźnika
• RMPD – Aktualizacja
• RMPD406 – Weryfikacja przez kierującego statusu zgłoszenia (czy zgłoszenie zostało dokonane i jest aktualne).
Formularze są dostępne już teraz również na platformie testowej pod adresem https://test.puesc.gov.pl/ - w każdej chwili można „wypróbować” jak to działa.
Rejestracja zgłoszenia – podstawowe informacje:
Platforma znajduje się pod adresem https://puesc.gov.pl/ i dostępna jest w języku polskim oraz angielskim.
Szczegółowe informacje na temat logowania/rejestrowania na platformie PUESC znajdują się pod adresem:
https://puesc.gov.pl/en/uslugi/rejestracja-na-puesc-zakladanie-konta
https://puesc.gov.pl/en/uslugi/logowanie-do-konta-puesc
ULOTKA INFORMACYJNA DOSTĘPNA W TRZECH JĘZYKACH :
Procedura Awaryjna
Dokument zastępujący zgłoszenie
-
Informacje dotyczące niedostępności elektronicznego rejestru zgłoszeń tzn. platformy PUESC dostępne są na stronie internetowej-Aktualności
-
W przypadku niedostępności platformy PUESC, należy przesłać do Głównego Inspektora Transportu Drogowego na adres mailowy: awaria.zezwolenia@gitd.gov.pl dokument zastępujący zgłoszenie oraz otrzymać potwierdzenie przyjęcia tego dokumentu (autoresponder);
-
Dokument należy wypełnić komputerowo, przy użyciu znaków łacińskich i przekazać do Głównego Inspektora Transportu Drogowego w formacie PDF;
-
Sposób postępowania oraz wzór dokumentu zastępującego zgłoszenie w języku polskim, rosyjskim oraz angielskim zostanie określony w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury
-
Wzór dokumentu w wersji edytowalnej będzie dostępny do pobrania na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego pod adresem: https://www.gov.pl/web/gitd.
PAMIĘTAJ!
-
Niezarejestrowanie danego transportu w rejestrze zgłoszeń może oznaczać zatrzymanie pojazdu przez uprawnione służby oraz nałożenie kar finansowych.
-
Jeśli brak zgłoszenia zostanie zidentyfikowany podczas przemieszczania się towarów, transport nie będzie mógł być kontynuować bez uregulowania sytuacji prawnej.
-
Transporty wykonane bez zgłoszenia do RMPD będą traktowane jako wykonywane bez zezwolenia na transport drogowy rzeczy.