Łąki kwietne to same zalety
Zamiast chłonąć wodę, doskonale zachowują wilgoć w glebie. Nie wymagają regularnej i czasochłonnej pielęgnacji. Zastępując nimi trawę, nie tylko podnosimy walory estetyczne otoczenia ale też tworzymy siedlisko dla wielu gatunków owadów. Nie wymagają też regularnej i czasochłonnej pielęgnacji – to tylko niektóre korzyści, jakie przynieść nam może założenie łąki kwietnej.
Dzięki nieocenionej pomocy przedszkolaków z PS Nr 45 Chatka Kilkulatka, od dziś również RZGW w Białymstoku posiada niewielką łąkę kwietną. Przedszkolaki niestrudzenie, z delikatną pomocą naszych pracowników, przygotowały teren pod zasianie nasion, samodzielnie je rozsiały a na następnie podlały.
Dzięki temu już niebawem na parkingu przed budynkiem naszej siedziby pojawi się przepiękna oaza kwiatowa, która mienić się będzie wszystkimi kolorami. W skład wykorzystanej przez nas do wysiewu mieszanki wchodzi ponad 20 gatunków dziko występujących kwiatów polnych i łąkowych. To między innymi: nagietek lekarski, chaber, len zwyczajny, melisa lekarska, mak polny, czy szałwia lekarska.
Jest to proste rozwiązanie małej retencji, które wpłynie na poprawę bioróżnorodności.
Przypominamy, że kwietne łąki:
- Doskonale wiążą wilgoć w glebie i retencjonują dwa razy więcej wody od trawnika.
- Filtrują wody opadowe.
- Nie wymagają intensywnego podlewania ani częstego koszenia.
- Można je wysiewać niemal wszędzie – przed budynkami, na skwerach, przy drogach, a nawet w skrzynkach lub donicach.
- Mają złożony system korzeniowy, który sprawia, że czerpią wodę z głębszych warstw gruntu.
- Ułatwiają szybkie i sprawne wsiąkanie wody w głąb gruntu, a potem zatrzymywanie jej tam na dłużej, redukując ryzyko podtopień.
- Wspierają obniżanie ciepłoty otoczenia, w czasie fal upałów, szczególnie na obszarach o gęstej zabudowie.
- Stanowią siedliska dla owadów zapylających.
Poza nieocenioną rolą łąkowych zbiorowisk dla bioróżnorodności i oszczędności wody, zyskujemy atrakcyjne wizualnie przestrzenie, dbając o estetyką otaczającej nas rzeczywistości.