W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Plany utrzymania wód - podsumowanie konsultacji społecznych

08.01.2025

Ponad 100 osób uczestniczyło w konsultacjach społecznych dotyczących projektu Planu utrzymania wód w regionie wodnym Łyny i Węgorapy, w regionie wodnym Narwi oraz w regionie wodnym Niemna na obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Białymstoku oraz sporządzonej dla tego dokumentu Prognozy oddziaływania na środowisko.

9

„Podstawą merytoryczną opracowania aktualnych projektów Planów utrzymania wód były potrzeby realizacji prac utrzymaniowych zgłoszone przez poszczególne Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej. Zgłoszone działania zostały uszczegółowione oraz poddane analizom, w tym pod kątem zgodności z warunkami środowiskowymi” – wyjaśnił Zastępca Prezesa PGW WP ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą - Pan Mateusz Balcerowicz.

„Plany utrzymania wód są strategicznym dokumentem, w którym wskazane są odcinki cieków, które są zagrożone swobodnym spływem wód – czy to letnim, czy też z zatorów lodowych. Istotnym jest to, żeby przewidzieć i zaplanować działania w taki sposób, aby z takimi zatorami nie mieć do czynienia w przyszłości” – dodała Pani Katarzyna Bakun- Szoka, Zastępca Dyrektora RZGW w Białymstoku ds. Ochrony Przed Powodzą i Suszą.

Oprócz tego dokument zawiera również wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. Działania o których mowa polegają głównie na pracach utrzymaniowych realizowanych w obrębie dna i brzegów śródlądowych wód powierzchniowych, min na :

  • wykaszaniu roślin,
  • usuwaniu roślin pływających i korzeniących się w dnie,
  • usuwaniu drzew i krzewów,
  • usuwaniu przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka,
  • zasypywaniu wyrw oraz ich zabudowie biologicznej,
  • udrażnianiu wód,
  • remoncie lub konserwacji ubezpieczeń urządzeń wodnych lub budowli regulacyjnych,
  • rozbiórce lub modyfikacji tam bobrowych oraz zasypywaniu nor zwierząt w brzegach.

W trakcje przygotowywania dokumentów poddawanym konsultacjom uwzględniono potrzeby z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz konieczność osiągnięcia celów środowiskowych. 

Celem strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, w ramach której opracowuje się prognozę oddziaływania na środowisko, jest m.in. przeanalizowanie, w jaki sposób i w jakim stopniu realizacja ustaleń projektowanego dokumentu może powodować negatywne lub pozytywne skutki w środowisku. Prognozy te uwzględniają przede wszystkim cele ochrony form ochrony przyrody, w tym cele ochrony obszarów Natura 2000 oraz cele środowiskowe obszarów przeznaczonych do ochrony siedlisk lub gatunków, dla których utrzymanie lub poprawa stanu wód jest ważnym czynnikiem w ich ochronie.

”Podmioty które w szczególności powinny być zainteresowane tym tematem to przede wszystkim rolnicy, izby rolnicze, jednostki administracji samorządowej i rządowej w szczególności gminy, a także organizacje ekologiczne, społeczne – związki wędkarskie i inne stowarzyszenia, którym zależy, aby  wody były utrzymywane w sposób prawidłowy. Każdy z tych użytkowników powinien sprawdzić czy w tych planach znajdują się działania, które są dla niego istotne” – tłumaczył Zastępca Prezesa PGW WP ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą - Pan Mateusz Balcerowicz.

W terminie konsultacji, czyli od 7 do 31 stycznia 2025 r. można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów. Zachęcamy do odwiedzenia portalu pozwalającego na sprawdzenie zawartości projektów PUW odnoszących się do obszarów wskazywanych na podstawie mapy Polski oraz zgłoszenie uwag do konkretnych elementów PUW w tych lokalizacjach:  https://puw.stronazen.pl/

Szczegółowy harmonogram konsultacji, dokumenty do pobrania oraz informacje o sposobach zgłaszania uwag znajdują się na stronie Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod

Materiały

Projekt PUW RZGW BIAŁYSTOK
projekt​_PUW​_rzgw​_BIAŁYSTOK.zip 0.87MB
Prognoza dla PUW RZGW Białystok
prognoza​_dla​_PUW​_rzgw​_Bialystok.zip 9.13MB
Formularz uwag PUW
Formularz​_uwag​_PUW​_​_wersja​_pdf.pdf 0.12MB
Formularz uwag PUW wersja edytowalna
Formularz​_uwag​_​_PUW​_wersja​_edytowalna.docx 1.69MB

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}