W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprzątanie Zalewu Siemianówka w Dniu Bez Śmiecenia

11.05.2024

Zalew Siemianówka 8

Najważniejsze jest nabywanie właściwych zachowań, choćby takich najprostszych, że śmieci zabieramy ze sobą – powiedział Marian Magnuszewski dyrektor RZGW w Białymstoku. – Dzięki edukacji, ale też zaangażowaniu wielu środowisk w działania proekologiczne pokazujemy, że nie ma akceptacji dla zaśmiecania środowiska i polskich wód.

 

Ponad 150 osób wzięło udział w Akcji Sprzątania Siemianówki z okazji przypadającego w sobotę Dnia bez Śmiecenia. Do pracowników Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, Zarządu Zlewni w Białymstoku, Obiektu Hydrotechnicznego Siemianówka dołączyli wędkarze i członkowie PZW okręg w Białymstoku. Naszą akcję wspierał również Burmistrz Michałowa oraz Wójt Narewki. Wszystkim przyświecał jeden cel – troska o środowisko.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu, wspólnymi siłami oczyściliśmy zalew z ton śmieci i przygotowaliśmy go na sezon wiosenno – letni.

Tego typu działania wpisują się w prowadzoną przez Wody Polskie kampanię edukacyjną Wody to nie śmietnik, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczania polskich rzek i zbiorników wodnych i zachęcenie do większej troski o nasze wodne zasoby.

Wody Polskie co roku organizują a także chętnie angażują się w organizowane przez samorządy i organizacje społeczne akcje sprzątania akwenów oraz terenów nadbrzeżnych. Niestety, niezależnie od tego, jak duże siły zaangażowane są w sprzątanie, problem stale powraca, a w miejsce starych śmieci pojawiają się kolejne.

Konieczna jest zatem edukacja, że zaśmiecanie dolin rzecznych, zbiorników, jezior, potoków czy kanałów niszczy naturalny krajobraz a pozostawione w zbiornikach wodnych odpady nie znikają, lecz stanowią bezpośrednie zagrożenie dla organizmów wodnych. Szkodzą  nie tylko różnym ekosystemom, ale też ludziom, dlatego niezbędne jest podejmowanie działań zaradczych.

Dzięki takim akcjom pokazujemy, że nie ma akceptacji dla zaśmiecania polskich wód. To nasze wspólne dobro, o które należy dbać w sposób odpowiedzialny. Wiemy już, że bez wody nie ma życia, musimy jeszcze pamiętać, że wody to nie śmietnik.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}