W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wody Polskie zamknęły ponad 1500 nielegalnych wylotów do rzek

11.09.2024

nielegalne wyloty

Od marca 2023 roku pracownicy Wód Polskich prowadzą akcję czopowania nielegalnych wylotów wodno-ściekowych do rzek w całej Polsce. To kolejny etap intensywnych działań kontrolnych, trwających od 2021 roku, których głównych celem jest poprawa stanu wód i przeciwdziałanie zanieczyszczaniu. Do końca sierpnia zamknięto już 1537 nielegalnych wylotów, a 512 spraw zostało zgłoszonych organom ścigania.

Od 2021 roku Wody Polskie koordynują i nadzorują weryfikację formalno-prawną czynnych i nieczynnych urządzeń wodnych służących do odprowadzania do rzek ścieków lub wód opadowych i roztopowych, tzw. wylotów. Kontrolerzy Wód Polskich identyfikują i lokalizują wyloty kanalizacyjne, ustalają ich właścicieli oraz zakres korzystania z wód, a także weryfikują terminy obowiązywania pozwoleń wodnoprawnych.

Ponad 6000 nielegalnych wylotów – efekty kontroli Wód Polskich

Pracownicy Wód Polskich ustalili, że wśród weryfikowanych urządzeń znajdują się takie, która mają nieuregulowaną kwestię wykonania, lub których użytkownicy nie posiadają stosownych decyzji administracyjnych regulujących korzystanie z wód. Do końca czerwca 2024 roku zidentyfikowano 6561 nielegalnych wylotów.

Wobec wykrycia urządzeń działających niezgodnie z prawem, Wody Polskie podjęły dwutorowe działania - w zakresie ich legalizacji albo likwidacji lub zamykania, by uniemożliwić dalsze korzystanie z nich, co mogłoby wywierać negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Do końca czerwca 2024 roku uregulowano sprawy formalno-prawne wobec 2301 urządzeń wodnych, a w 80 sprawach wszczęto z urzędu postępowanie w sprawie likwidacji nielegalnie wykonanego urządzenia wodnego. Ponadto do 22 sierpnia bieżącego roku zamknięto lub zlikwidowano 1537 nielegalnych wylotów.

Wody Polskie dokonują też zgłoszeń do organów ścigania. Policji zgłoszono 512 spraw, funkcjonariusze wszczęli również 198 postępowań związanych z ustalaniem właścicieli wylotów bądź ich legalności.

Liczba nielegalnych wylotów na obszarze administrowanym przez RZGW w Białymstoku.

Od drugiej połowy 2021 roku do końca sierpnia 2024 roku pracownicy Regionalego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku zidentyfikowali 1009 wylotów- urządzeń wodnych do korzystania z wód, z czego 361 wylotów było nielegalnych. Wobec 202 urządzeń uregulowano sprawy formalno-prawne, a w przypadku 136 spraw zgłoszono do organów ścigania. 

Korzystaj legalnie i reaguj na zanieczyszczanie wód!

Jesteś świadkiem podejrzanego procederu, mogącego potencjalnie zatruwać środowisko wodne? Zgłoś niezwłocznie takie zdarzenie do właściwego miejscowo wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska. Powiadom też najbliższy nadzór wodny lub zarząd zlewni Wód Polskich.

 

Korzystasz z urządzenia wodnego? Pamiętaj, by robić to legalnie! Jeśli nie złożysz wniosku o legalizację urządzenia wodnego, jednostka Wód Polskich wyda ci decyzję o obowiązku likwidacji tego urządzenia. Ponadto samowola grozi karą aresztu, ograniczeniem wolności albo grzywną. Zalegalizuj swoje urządzenie wodne kontaktując się z najbliższą jednostką PGW Wody Polskie w terenie.

 

Korzystaj z wód legalnie i odpowiedzialnie - dla siebie i środowiska!

 

{"register":{"columns":[]}}