W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktywny rok z „Aktywnymi Błękitnymi”. Podsumowujemy kolejną edycję

26.06.2024

Zajęcia w szkole

W piątek 21 czerwca rozpoczęły się wakacje dla uczniów szkół podstawowych. Tym samym również kolejna edycja programu „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” jest już tylko historią. W roku szkolnym 2023/2024 po raz czwarty przypominaliśmy dzieciom i młodzieży o znaczeniu wody w życiu każdego człowieka podczas lekcji szkolnych i wycieczek na obiekty hydrotechniczne. Z kolei Partnerzy programu pokazali co zrobić, aby być bezpiecznym nad wodą.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach już po raz czwarty realizował na obszarze swojego działania autorski program Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie pn. „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie”. Celem projektu jest przekazywanie wiedzy uczniom szkół podstawowych z zakresu ochrony przed powodzią i suszą, dbania o czystość zasobów wodnych, a także nauka zasad bezpiecznego zachowania w trakcie rekreacji nad wodą. W ramach realizacji tych założeń wszystkich uczestników programu wspieramy pakietami materiałów dydaktycznych, które można wykorzystać podczas lekcji w szkołach. Ponadto, uczniowie mają możliwość udziału w wycieczkach na wybrane obiekty hydrotechniczne, dzięki czemu poznają różne aspekty gospodarki wodnej prowadzonej w ich lokalnym i regionalnym otoczeniu. Dodatkową atrakcją są także spotkania ze służbami ratunkowymi, realizującymi warsztaty z udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i bezpiecznego wypoczynku nad wodą oraz wizyty specjalistów Wód Polskich, którzy w ramach działań edukacyjnych prowadzą lekcje o tematyce wodnej i ekologicznej.

Na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach „Aktywni Błękitni” cieszyli się dużym zainteresowaniem. Swój udział zadeklarowało 40 placówek z województwa śląskiego i opolskiego oraz ponad 4000 uczniów, co stanowi wyrównanie ubiegłorocznego rekordowego wyniku. Zgłoszenia od największej grupy uczestników pochodziły z Dąbrowy Górniczej (7 szkół), Rybnika (3 szkoły), Jaworzna (2 szkoły) oraz Piekar Śląskich (2 szkoły). Placówki, które zrealizowały założenia programowe, otrzymały certyfikat „Szkoły przyjaznej wodzie”, który potwierdza ich udział w „Aktywnych Błękitnych”. Taki dokument stał się własnością 33 placówek.

Ogółem w roku szkolnym 2023/2024 program uzyskał 31 patronatów instytucjonalnych, w tym wojewódzkich kuratorów oświaty oraz 6 patronatów honorowych: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Uczestniczyło w nim 407 szkół podstawowych z całej Polski oraz ponad 16 000 uczniów.

W trakcie zakończonego roku szkolnego przeprowadziliśmy 15 lekcji i odwiedziliśmy uczniów między innymi w Głubczycach, Sosnowcu, i Mikołowie. Oprowadziliśmy także po zbiorniku Racibórz Dolny dwie grupy wycieczkowe z Wodzisławia Śląskiego oraz Budzisk (powiat raciborski), którym przedstawiliśmy kluczowe znaczenie obiektu dla ochrony przeciwpowodziowej województwa dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego. Nie zabrakło również wydarzeń terenowych, takich jak sprzątanie zbiornika wodnego w Turawie z okazji Światowego Dnia Wody. W akcji tej wzięli udział uczestnicy „Aktywnych Błękitnych” między innymi z Piotrówki, Klisina i Kędzierzyna-Koźla w województwie opolskim.

Aż 18 pokazów bezpieczeństwa nad wodą przeprowadzili Partnerzy programu, którzy wsparli nasze działania: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach, Śląskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Komenda Wojewódzka Policji w Opolu, Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Opolskiego. Serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc i wspólne dbanie o dobro dzieci i młodzieży.

Podsumowaniem 4. edycji projektu był piknik dla pięciu najbardziej zaangażowanych w realizację programu placówek, który odbył się 19 czerwca na terenie zbiornika wodnego w Pławniowicach. Podczas wydarzenia koordynatorzy szkolni otrzymali certyfikaty udziału w „Aktywnych Błękitnych”, a także cenne pomoce dydaktyczne – mikroskopy, zestawy do eksperymentów z woda oraz tablice magnetyczne „Obieg wody w przyrodzie”. Dla uczestników przygotowane zostały liczne atrakcje, które zapewnili nasi Partnerzy, ale również Komenda Miejska Straży Pożarnej w Gliwicach, Komenda Miejska Policji w Gliwicach, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe Nadleśnictwo w Rudzińcu.

Kolejna edycja programu przed nami, dlatego Już teraz zapraszamy do udziału szkoły z obszaru województwa śląskiego, opolskiego i małopolskiego. Nabór potrwa do 30 listopada 2024 r. Więcej informacji można uzyskać pisząc na adres email tomasz.biela@wody.gov.pl lub dzwoniąc pod numer 32 777 49 73 oraz 532 032 490. Szczegóły znajdują się również na stronie internetowej: https://www.gov.pl/wody-polskie/aktywni-blekitni-szkola-przyjazna-wodzie.

Zdjęcia (22)

{"register":{"columns":[]}}