W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczniej w Cieszynie. Zakończyliśmy odcinkowe prace realizowane na potoku Krasna

19.12.2024

Potok Krasna w Cieszynie

Zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców i ich mienia, zapobieganie potencjalnym skutkom podtopień w przyszłości oraz przywrócenie równowagi hydrodynamicznej w korycie potoku. Taki cel przyświecał Wodom Polskim w Gliwicach, które zakończyły działania prowadzone na cieku Krasna w Cieszynie.

Dzięki wykonanemu zadaniu możliwe będzie zminimalizowanie skutków potencjalnych przyszłych podtopień i ochrona mieszkańców Cieszyna. Potok Krasna, przepływający przez dzielnicę miasta o tej samej nazwie, charakteryzuje się dużą dynamiką przepływu wód. Wynika to z charakteru potoku górskiego z licznymi stromymi spadkami, które powodują gwałtowne wezbrania i szybki spływ wód. Ponadto, część potoku objęta pracami przebiega równolegle do ul. Mlecznej w Cieszynie z występującą w tym miejscu zabudową mieszkalną i użytkami rolnymi, które bezpośrednio przylegają do koryta Krasnej. Dodatkowo na uszkodzenia i osuwiska narażone były zarówno pobocze jak i nawierzchnia ulicy Mlecznej. Wspomniany obszar był dotąd wrażliwy na działanie podwyższonych stanów wód, które mogłyby prowadzić do powstawania wyrw brzegowych i osuwisk skarp potoku i tym samym powodować szkody w dobytku mieszkańców.

Prace zrealizowane przez Wody Polskie w Gliwicach umożliwiły przywrócenie równowagi hydrodynamicznej cieku Krasna, pozwalając na prowadzenie rumowiska w sposób naturalny i zrównoważony oraz zapobiegając tworzeniu miejsc z jego odsypiskami w korycie potoku. Tym samym zmniejsza się ryzyko powstania groźnego nadpiętrzenia w przypadku przejścia wielkich wód.

W znaczący sposób zwiększyło się również bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w okresie zimowym, w którym nadmierne wypłycenia spowodowane przez gromadzący się rumosz są najczęściej narażone na powstawanie zatorów lodowych i tym samym groźnych podtopień.

Zakres zrealizowanych prac obejmował regulację koryta cieku wodnego Krasna w km 2+040-2+080, 2+145-2+210, 2+435-2+535 oraz 2+680-2+810. Ponadto, w ramach zadania wzmocnione zostały skarpy oraz dno potoku, jak również wloty i wyloty przepustów, znajdujące się pod mostami i regulujące przepływ wody. W realizacji zadania wykorzystano naturalne materiały, w tym kamień.

Realizowane działania zakończyły się 28 listopada 2024 r. Ich wartość wyniosła 1.026.469,29 zł. W planach pozostaje kontynuacja dalszych etapów prac. 

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}