W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Edukujemy i nie zwalniamy tempa. Wody Polskie w Gliwicach przekazują wiedzę uczniom szkół podstawowych i średnich

19.03.2024

Lekcja w Szkole Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie

Już za kilka dni ponownie będziemy świętować obchody Światowego Dnia Wody. Co roku jest to dla nas czas wytężonej pracy, ale również wielu możliwości do edukowania dzieci i młodzieży między innymi w zakresie racjonalnego gospodarowania wodami, a także ochrony przed powodzią. Tak jest również teraz, gdy przeprowadziliśmy dotychczas zajęcia dla ponad 200-osobowej grupy uczniów.

W naszym regionie niezwykle dynamicznie działa program „Aktywni Błękitni – Szkoła przyjazna wodzie”, dzięki któremu uczniowie szkół podstawowych, podczas zajęć szkolnych oraz wycieczek na wybrane obiekty hydrotechniczne zyskują możliwość poznawania wielu aspektów dotyczących znaczenia wody w życiu każdego człowieka, ochrony przed zjawiskami suszy i powodzi, a także bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

W ostatnich dniach mieliśmy kilka okazji do spotkania się z uczestnikami tego projektu. Tak było na przykład 11 marca, gdy na zbiorniku Racibórz Dolny gościliśmy grupę uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Wodzisławiu Śląskim. Podczas spotkania opowiedzieliśmy o istotnym znaczeniu tego obiektu dla ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców województwa śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Pokazaliśmy „od kuchni” jak steruje się zbiornikiem, a także wspólnie obejrzeliśmy z bliska Budowlę Przelewowo-Spustową, czyli „serce” tego ogromnego polderu.

Z kolei w poniedziałek 18 marca odwiedziliśmy uczniów pierwszej i drugiej klasy Szkoły Podstawowej nr 10 im. Jerzego Kukuczki w Mikołowie. Przeprowadziliśmy tam lekcje dotyczące znaczenia wody dla życia na Ziemi. Niewątpliwie największą atrakcją była część zajęć, w trakcie której zaprezentowaliśmy kilka eksperymentów. Między innymi w praktyczny sposób przedstawiliśmy proces dyfuzji, a ponadto najmłodsi uczestnicy spotkania mieli możliwość zobaczyć pod mikroskopem jakie organizmy mogą znajdować się w wodzie.

Jednak nie tylko na spotkaniach z „Aktywnymi Błękitnymi” kończą się nasze działania. Również 18 marca przyjechaliśmy do uczniów Technikum nr 18 w Zespole Szkół Poligraficzno-Mechanicznych w Katowicach. Tam na głównej auli z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Wody przedstawiliśmy prezentację na temat zjawiska powodzi. Wyjaśniliśmy dlaczego Polska jest jednym z krajów w Europie, gdzie najczęściej występuje to zjawisko oraz wytłumaczyliśmy jak możemy chronić się przed zagrożeniem.

Zdjęcia (13)

{"register":{"columns":[]}}