W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Eksperckim okiem o zasobach wodnych na Śląsku. Wody Polskie w Gliwicach uczestniczą w regionalnych wydarzeniach naukowych

10.12.2024

Kongres Politechniki Śląskiej "Czysta Odra zaczyna się na Śląsku – Wyzwania dla Inżynierii, Środowiska, Górnictwa i Energetyki”

Jak w efektywny sposób wykorzystać wodę  w przemyśle i energetyce?  Jakie są szanse i zagrożenia dla zasobów wodnych Górnego Śląska? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy kongresów i festiwali naukowych, które w minionych dniach były organizowane  w Gliwicach i Katowicach.

„Czysta Odra zaczyna się na Śląsku – Wyzwania dla Inżynierii, Środowiska, Górnictwa i Energetyki”. Pod taką nazwą w poniedziałek 9 grudnia w murach Politechniki Śląskiej przy ul. Konarskiego 18 w Gliwicach odbył się miniKongres, poświęcony szeroko pojętym zasobom wody. Jednym z jego eksperckich uczestników była również Natalia Janczewska – p.o. Zastępcy Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem Wodnym.

Wydarzenie poświęcone było problematyce transformacji obszarów pokopalnianych Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz prezentacji zrównoważonych rozwiązań dla kluczowych wyzwań ekologicznych i społecznych województwa śląskiego.

Kongres podzielony został na cztery panele. W pierwszym z nich Zespół Inżynierii Środowiska, Górnictwa i Energetyki Politechniki Śląskiej przedstawił możliwości energetycznego i przemysłowego wykorzystania wód kopalnianych w aspekcie gospodarki o obiegu zamkniętym. Następnie przyszła kolej na wystąpienia zaproszonych gości – przedstawicieli administracji i przemysłu, którzy podjęli się diagnozy wcześniej przedstawionego problemu z perspektywy społecznej.

W kolejnej części przeprowadzono debatę dotyczącą zrównoważonego górnictwa i energetyki oraz ich wpływu na zasoby wodne Śląska. Z kolei w ostatnim panelu odbyła się kolejna debata, tym razem na temat aspektów hydrologicznych i jakości wód w zlewni Górnej Odry, w której udział wzięli również przedstawiciele Wód Polskich w Gliwicach:

- Dbałość stan wód powinna wymagać uwagi wielu podmiotów i instytucji, które współpracując ze sobą są w stanie realizować określone cele. Współpraca ta powinna jednak opierać się na zrozumieniu i dostrzeżeniu potrzeb wszystkich stron, dzięki czemu możliwe będzie zachowanie dobrej jakości wód jak również osiągnięcie pełnego potencjału, jaki oferuje zlewnia Górnej Odry – powiedziała Natalia Janczewska.

Przedsięwzięcie przeprowadzono w ramach projektu „Katowice – Europejskie Miasto Nauki 2024”. Tytuł ten przyznany został stolicy Górnego Śląska przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską.

To jednak nie koniec uczestnictwa Wód Polskich w Gliwicach w eksperckich wydarzeniach. Dzień wcześniej wzięliśmy udział w 8. edycji Śląskiego Festiwalu Nauki, który jak co roku organizowany jest przez Uniwersytet Śląski w Katowicach. W ramach panelu dyskusyjnego pn. „Citizen science – mieszkańcy dla nauki” Dyrektor Natalia Janczewska przedstawiła wyniki przeprowadzonych analiz, dotyczących dostępności zasobów wodnych dla województwa śląskiego oraz sposobów ich wykorzystania.

Udział w podobnych inicjatywach służy przede wszystkim przekazywaniu wiedzy i uświadamianiu społecznemu niezwykle istotnej roli wody w życiu codziennym. Ponadto, dzięki podobnym przedsięwzięciom możliwe jest przedstawienie konieczności prowadzenia działań zmierzających do zmniejszenia skutków powodzi i suszy, szczególnie w czasach nieustannych zmian klimatycznych, a także podkreślenie eksperckiej roli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w przedmiotowych obszarach.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}