Kanał Gliwicki otwarty dla żeglugi
28.03.2024
Po zimowej przerwie, inspekcji i oznakowaniu szlaku, 25 marca rozpoczął się kolejny sezon nawigacyjny na Kanale Gliwickim – jedynej takiej drodze wodnej w kraju, powstałej z myślą o transporcie. Kanał Gliwicki wraz z sześcioma śluzami umożliwiającymi żeglugę od lat 30-tych minionego wieku łączy Górny Śląsk z Odrą i stanowi istotną część Odrzańskiej Drogi Wodnej.. Jest położony w dolinie rzeki Kłodnicy na odcinku od Gliwic do Kędzierzyna Koźla, na terenie województw śląskiego i opolskiego. Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach – administrator Kanału Gliwickiego rozpoczął właśnie kolejny sezon żeglugowy.
Przeprawa przez śluzy kanału: Łabędy, Dzierżno, Rudziniec, Sławięcice, Nowa Wieś i Kłodnica możliwa jest 7 dni w tygodniu w godz. od 6.00 do 22.00.
Za sprawą przeprowadzonych w minionych latach szeroko zakrojonych, kompleksowych prac remontowych, obejmujących obiekty hydrotechniczne Kanału Gliwickiego, od 2021r. wodniacy pokonują różnicę poziomów wody przeprawiając się przez zmodernizowane śluzy. Właśnie wówczas oddano do użytku ostatnie z obiektów, przechodzących prace o takim charakterze.
W minionym roku Kanał Gliwicki pokonało blisko 2 tys. jednostek pływających różnego typu: statków pasażerskich, łodzi motorowych, barek i pchaczy, kajaków, które łącznie śluzowały się 1.800 razy.
Równolegle rozpoczął się także sezon żeglugowy na Kanale Kędzierzyńskim.
Aktualne komunikaty, informujące o warunkach nawigacyjnych na drogach wodnych w administracji RZGW w Gliwicach są dostępne na stronie internetowej, pod adresem: https://www.gov.pl/web/wody-polskie-gliwice/2024-r
Nad bezpieczeństwem wodniaków oraz sytuacją na Odrzańskiej Drodze Wodnej wraz z Kanałem Gliwickim i Kędzierzyńskim czuwa nawet 200 pracowników Wód Polskich w Gliwicach, którzy obsługują śluzy i koryto żeglugowe kanałów oraz rzekę Odrę, monitorują sytuację, pozostają w kontakcie z rozlicznymi służbami.