W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Likwidujemy szkody po powodzi. W Bielsku-Białej trwa usuwanie skutków przejścia wielkiej wody

18.11.2024

Prace prowadzone w korycie rz. Białej w Bielsku-Białej

Na obszarze Wód Polskich w Gliwicach trwa sukcesywna likwidacja szkód spowodowanych przez wrześniową powódź w korytach rzek. Prowadzone działania mają na celu przywrócenie prawidłowego przepływu, odtworzenie ubezpieczeń brzegowych, co za tym idzie – możliwość bezpiecznego prowadzenia wód wysokich.

Intensyfikacja prac o wskazanym charakterze ma miejsce m.in. w Bielsku-Białej. W głównej rzece przepływającej przez miasto – Białej oraz na dopływach do niej, Wody Polskie w Gliwicach rozpoczęły i kontynuują zadania o niezbędnym zakresie.


Usuwamy szkody w korycie Białej 

W Bielsku-Białej na rzece Biała Wody Polskie w Gliwicach przystąpiły do działań naprawczych, które poprzedziło wypełnienie niezbędnych procedur oraz dopełnienia formalności. W korycie rzeki pracuje ciężki sprzęt, którego użycie w tej sytuacji jest konieczne. O zamiarze realizacji przedmiotowego zadania poinformowane zostały inne podmioty, w tym Polski Związek Wędkarski w Katowicach.

Rozpoczęcie prac zasygnalizował również Marcin Jarzyński – Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach w trakcie spotkania roboczego nt. zapobiegania w przyszłości skutkom powodzi w stolicy Podbeskidzia, które odbyło się w Bielsku-Białej przy udziale Wiceministra Infrastruktury Przemysława Koperskiego oraz Starosty Bielskiego Andrzeja Płonki w dniu 8 listopada br.

- W trakcie szacowania strat po wrześniowej powodzi podzieliliśmy powstałe szkody na te najbardziej newralgiczne, które zostaną usunięte do końca roku i aktualnie pozostają w realizacji oraz pozostałe zadania z perspektywą wykonania w latach 2025-2027, jednak jako Wody Polskie chcemy, żeby zakończyły się już w przyszłym roku -  powiedział Marcin Jarzyński.

W ramach zadania pn. „Usuwanie szkód powodziowych powstałych w wyniku nawalnego deszczu w dniu 04.06.2024 r. w korycie rzeki Białej w km 15+160–15+650 oraz w km 16+150–16+450 w m. Bielsko-Biała gm. Bielsko-Biała” na odcinku o długości ok. 800 metrów w rejonie Parku Włókniarzy (od ul. Parkowej do mostu w ciągu PCK) oraz przy Urzędzie Miejskim w Bielsku-Białej (od mostu w ciągu ul. Kołłątaja do ul. Stojałowskiego) naprawione zostaną uszkodzenia powstałe w wyniku dwóch tegorocznych powodzi: czerwcowej i wrześniowej. Usunięte zostaną śmieci oraz inne nanosy, które dostały się do koryta rzeki w wyniku przepływu wysokich wód powodziowych. Przeprowadzona zostanie także wycinka roślinności, blokującej swobodny przepływ wód.

Wykonawca prac został wyłoniony w ramach przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Całkowita wartość zadania wynosi 240 824,14 zł, a termin jego realizacji zaplanowany został na koniec listopada 2024 r. 
 

Newralgiczny okularowy przepust mostu nad potokiem Krzywa

Szkody powodziowe i porządkowanie koryta trwa również w potoku Krzywa. M.in. w okolicy mostu drogowego na wysokości ul. Konwaliowej są prowadzone prace, które polegają na usunięciu szkód powstałych zarówno w czasie czerwcowej powodzi błyskawicznej jak i wrześniowej. Sposób ich realizacji powinien ograniczyć możliwość gromadzenia materiału niesionego przez potok, w tym śmieci w pobliżu mostu, który wielokrotnie powodował tamowanie przepływu wód. Przepust okularowy pod mostem drogowym ma newralgiczne znaczenie w tej lokalizacji dla bezpieczeństwa terenów sąsiednich. Wody Polskie w Gliwicach są otwarte na współpracę z zarządcą tej przeprawy przez rzekę - Miejskim Zarządem Dróg w Bielsku-Białej, w zakresie przebudowy mostu.

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}