W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja hydro-meteorologiczna na obszarze PGW WP Wody Polskie w Gliwicach (Aktualizacja)

04.06.2024

Parasol

AKTUALIZACJA, 06.06.2024 r., godz. 13:00

Stabilizuje się poziom wód w rzekach Regionu Wodnego Małej Wisły oraz Górnej Odry. Wody Polskie w Gliwicach nieustannie realizują swoje działania polegające na monitorowaniu cieków wodnych oraz pozostają w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego.

W Regionie Wodnym Małej Wisły stany wody kształtują się w strefie stanów niskich, średnich oraz wysokich. Odnotowane zostało przekroczenie dwóch stanów ostrzegawczych na wodowskazach Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący) oraz Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend malejący). 

Pracownicy Nadzoru Wodnego w Bielsku-Białej uczestniczą w akcjach usuwania skutków podtopień, do których doszło w wyniku ostatnich intensywnych opadów deszczu. Aktualnie trwa udrażnianie przepustów wałowych na rzece Wapienicy w Bielsku-Białej oraz udrażnianie cieku Jasienica. 

Starosta Bielski w dniu 6 czerwca wydał zarządzenie odwołujące pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gmin powiatu bielskiego: Bestwina, Buczkowice, Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Jaworze, Kozy, Porąbka, Szczyrk, Wilamowice i Wilkowice.

Stany wody w Regionie Wodnym Górnej Odry kształtują się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. Brak przekroczonych stanów ostrzegawczych i alarmowych. 

Przypominamy, że w dalszym ciągu pozostaje zamknięta dla żeglugi Odrzańska Droga Wodna na odcinku od km 51+000 (Miasto Racibórz) do km 181+300 (OH Ujście Nysy).


AKTUALIZACJA, 05.06.2024 r.,godz. 12:00

Ze względu na utrzymujące się podwyższone stany wód w rzekach informujemy, że w dalszym ciągu prowadzimy monitoring cieków wodnych znajdujących się na obszarze administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach. Ponadto, pozostajemy w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego oraz podejmujemy niezbędne działania w przypadku konieczności interwencji.

W Regionie Wodnym Małej Wisły stany wody kształtują się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. Stan alarmowy odnotowano na posterunku wodowskazowym Jawiszowice (rz. Wisła, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały odnotowane na wodowskazach Podkępie (rz. Wapienica, trend malejący), Bieruń Nowy (rz. Wisła, trend rosnący) oraz Goczałkowice (rz. Wisła, trend malejący). 

Ze względu na gwałtowne opady deszczu Wody Polskie w Gliwicach otrzymały wczoraj powiadomienia o licznych lokalnych podtopieniach, któe miały miejsce  między innymi na obszarze działania Nadzoru Wodnego Bielsko-Biała, Skoczów oraz Pszczyna. Aktualnie poziom wód stabilizuje się.

W dniu 5 czerwca Starosta Bielski wydał zarządzenie w sprawie odwołania alarmu przeciwpowodziowego oraz ogłoszenia pogotowia przeciwpowodziowego na terenie gmin Czechowice-Dziedzice, Jasienica i Wilamowice.

W Regionie Wodnym Górnej Odry stany wody kształtują się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. Przekroczony został jeden stan ostrzegawczy na wodowskazie Racibórz-Miedonia (rz. Odra, trend malejący).

W dniiu 5 czerwca Starosta Cieszyński wydał zarządzenie dotyczące odwołania pogotowia przeciwpowodziowego na terenie miast i gmin powiatu cieszyńskiego.

Przypominamy, że wszelkie zauważone nieprawidłowości można zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.


W związku ze zmieniającą się sytuacją hydrologiczno-meteorologiczną i zwiększoną intensywnością opadów deszczu na obszarze administrowanym przez Wody Polskie w Gliwicach informujemy, że nasze służby terenowe i jednostki pozostają w gotowości do podejmowania działań w przypadku zaistnienia konieczności interwencji. Stale monitorujemy poziom wód w rzekach oraz pozostajemy w kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego.

W Regionie Wodnym Małej Wisły stany wody kształtują się w strefie stanów średnich, wysokich, ostrzegawczych i alarmowych. Stany alarmowe zostały przekroczone na posterunkach wodowskazowych Podkępie (rz. Wapienica, trend majejący), Czechowice-Dziedzice (rz. Iłownica, trend bez zmian), Goczałkowice (rz. Wisła, trend rosnący) oraz Czechowice-Bestwina (rz. Biała, trend malejący). Stany ostrzegawcze zostały przekroczone na wodowskazach Brynica (rz. Brynica, trend malejący), Mikuszowice (rz. Biała, trend malejący), Skoczów (rz. Wisła, trend malejący) oraz Wisła-Czarne (rz. Wisła, trend bez zmian).

W dniu 04.06.2024 r. Prezydent Miasta Bielska-Białej oraz Starosta Bielski ogłosili alarm przeciwpowodziowy na terenie miasta Bielska-Białej oraz na terenie gmin Powiatu Bielskiego - Czechowice-Dziedzice, Jasienica, Wilamowice, Bestwina, Buczkowice, Jaworze, Kozy oraz Wilkowice.

Na terenie miasta Bielska-Białej oraz na obszarach podmiejskich występują lokalne podtopienia. Ze względu na intensywne opady deszczu w rejonach górskich z brzegów lokalnie wystąpiły również mniejsze rzeki, między innymi Starobielski, Starobielski II oraz Krzywa.

W dniu 4 czerwca do Wód Polskich w Gliwicach wpłynęło zgłoszenie o wystąpieniu z brzegów wód rzeki Rudawka w Bielsku-Białej, co doprowadziło do podtopienia posesji przy ul. Pagórkowej.

W Regionie Wodnym Górnej Odry stany wody kształtują się w strefie stanów niskich, średnich i wysokich. Przekroczenie stanu ostrzegawczego odnotowano na posterunku wodowskazowym Cieszyn (rz. Olza, trend malejący).

W dniu 04.06.2024 r. Starosta Cieszyński ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miasta i gmin Powiatu Cieszyńskiego.

Przypominamy, że wszelkie zauważone nieprawidłowości można zgłaszać pod całodobowy numer telefonu: 22 470 10 01.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}