W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usuwanie skutków powodzi uwzględnia lokalne potrzeby mieszkańców

09.12.2024

UM Cisek

100 zadań w ramach usuwania szkód powodziowych i blisko 100 spotkań Wód Polskich w Gliwicach w terenie z zainteresowanymi interesariuszami przedsięwzięć oraz mieszkańcami terenów, które ucierpiały w czasie wrześniowej powodzi - szereg działań, podejmowanych by efektywnie oraz w atmosferze wzajemnego zrozumienia przeciwdziałać skutkom żywiołu.

Powódź, jaka we wrześniu br. przetoczyła się przez śląskie i opolskie rzeki wyrządziła szereg szkód, nie oszczędzając infrastruktury publicznej, prywatnego majątku, a także budowli i urządzeń wodnych. Żywioł poważne uszkodził ubezpieczenia koryt rzek i potoków, spowodował liczne wyrwy w obwałowaniach i skarpach. Opadająca woda pozostawiła lokalne zatory i odsypiska, uszkodziła urządzenia hydrotechniczne. Powódź zabrała także poczucie bezpieczeństwa w wielu miejscowościach, w których obecnie Wody Polskie w Gliwicach usuwają skutki żywiołu.

Wydarzenia minionej jesieni dowodzą, jak ważny pozostaje dialog ze stroną społeczną. Dlatego też kolejno:

  • inwentaryzując szkody po powodzi
  • porządkując koryta rzek
  • oceniając stan urządzeń i budowli przeciwpowodziowych
  • realizując pilne prace zabezpieczające
  • usuwając interwencyjnie powstałe szkody
  • przystępując do odbudowy koryt rzek i uzupełniania wyrw w obwałowaniach

oraz planując dalsze inwestycje przeciwpowodziowe, pozostajemy w kontakcie z przedstawicielami środowisk, na które realizowane i planowane do realizacji zadania, oddziałują.

Dyrektorzy naszych jednostek, kierownicy i specjaliści różnych szczebli, w czasie blisko 100 spotkań terenowych w zlewni Górnej Odry i Małej Wisły, także z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury sprawozdali zrealizowane już zdania: łącznie blisko 50 o wartości 2,4 mln zł. Przybliżyli zainteresowanym mieszkańcom, przedstawicielom samorządu, służbom zakres kolejnych realizowanych właśnie 31 zadań o podobnej wartości. Wskazywali także przedmiot następnych koniecznych realizacji, które zostaną zlecone jeszcze w tym roku.

Wody Polskie w Gliwicach pozostają niezmiennie otwarte na dialog i wsłuchują się w potrzeby i sugestie lokalnej społeczności – sąsiadów rzek i zbiorników w ich okolicy. Regularnie odbywające się spotkania w terenie i płynące z nich wnioski w dalszej kolejności i zależnie od możliwości, zostaną uwzględnione w planach dalszej odbudowy infrastruktury po powodzi. Wody Polskie w Gliwicach, wsłuchując się w głos zainteresowanych stron planują realizację projektów i inwestycji naprawczych wykraczających poza odtworzenie stanu sprzed powodzi.

Przedmiotowy dialog w zakresie odbudowy jest także okazją do podsumowania pracy zaangażowanych służb w terenie, efektywności obowiązujących procedur i potrzeby ich rewizji, wymiany informacji, przygotowania zasobów ludzkich i sprzętowych oraz wspólnego wypracowania wniosków na przyszłość. Takie właśnie cele sprzyjały m.in. spotkaniu, jakie 2 grudnia obyło się w Raciborzu. W Urzędzie Miasta Marcin Nowak – Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach przy współudziale Ewy Ochman – Zastępcy Dyrektora Zarządy Zlewni omówili zarówno pracę zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków oraz podejmowane kroki po przejściu powodzi.

Debata, będąc ważnym elementem usuwania skutków powodzi oraz przeciwdziałania takim zdarzeniom w przyszłości jest istotna niemal w takim samym stopniu na obszarach, które znacząco ucierpiały, jak i tam, gdzie skutki żywiołu okazały się mniej dotkliwe.

Wśród blisko stu dotąd zrealizowanych spotkań z udziałem kilkuset osób wskazać można przykładowo wielostronne spotkanie z mieszkańcami, przedsiębiorcami, samorządowcami w Jarnołtówku na Opolszczyźnie, czy w Bielsku-Białej. Ważna była także wizja terenowa z mieszkańcami cieszyńskiej Łąki. Będąc społecznie odpowiedzialnymi aktywnie angażujemy się w dialog, mając pełną świadomość jego potrzeby.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}