W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda to nasz wspólny skarb. Z okazji Dnia Ziemi posprzątaliśmy rzekę Sztołę i wyjaśnialiśmy jak dbać o czystość rzek i jezior

22.04.2024

Sprzątanie rzeki Sztoły

Liczy się każda kropla wody. Dlatego w ramach corocznych obchodów Dnia Ziemi wzięliśmy udział w inicjatywach, w trakcie których pokazaliśmy ogromne znaczenie wody w naszym życiu. Wydarzenia te wpisywały się w kampanię „Wody to nie śmietnik”.

Tegoroczna edycja Światowego Dnia Ziemi odbywa się pod hasłem „Planeta vs plastik”. Jednak jak można zaobserwować tworzywa sztuczne to nie jedyny problem, który dotyczy rzek, jezior i innych zbiorników wodnych w naszym kraju. Skala zaśmiecania wód jest olbrzymia, a 30 procent z nich jest w stanie złym lub bardzo złym. Do rzek i jezior trafiają między innymi opony, lodówki, pralki, czy odpady medyczne. Warto pamiętać, że takie działania mogą prowadzić nawet do skażenia wody i środowiska naturalnego.

Dlatego Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie realizuje wiele akcji porządkowania terenów nadwodnych w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej pn. „Wody to nie śmietnik”. Jej celem jest nauka dbania o czystość zasobów wodnych oraz uświadamianie negatywnych skutków związanych z ich zanieczyszczaniem. Tegoroczne obchody Dnia Ziemi były znakomitą okazją, aby wspólnie pomyśleć o przyszłości naszej planety. Dlatego też w minionym tygodniu przez 4 dni uczestniczyliśmy w inicjatywach, które przeprowadzone zostały na obszarze zlewni Białej Przemszy.

Najpierw w dniach od 17 kwietnia do 19 kwietnia posprzątaliśmy odpady zalegające w korycie rzeki Sztoły w ramach obchodów Dnia Ziemi przygotowanych przez Miasto Bukowno. W akcji udział wzięli pracownicy Nadzoru Wodnego w Olkuszu, pracownicy obsługujący zbiorniki wodne oraz grupa wsparcia technicznego, a podstawiony kontener na śmieci bardzo szybko się zapełnił. To tylko pokazuje, że dalszym ciągu śmieci w wodach jest zdecydowanie za dużo.

Nie ograniczyliśmy się jednak tylko do usuwania nieczystości, które w korycie rzeki
nie powinny się znajdować, ale wykonaliśmy również prace udrożnieniowe na cieku, a także usunęliśmy rosnący przy brzegach Barszcz Sosnowskiego.

Jednocześnie przypominamy, że jest to bardzo niebezpieczna roślina, której nie należy próbować eliminować samodzielnie, gdyż jej kontakt ze skórą powoduje poważne oparzenia. Jeśli Barszcz Sosnowskiego rośnie przy brzegu cieku warto zwrócić się z informacją o tym fakcie bezpośrednio do Wód Polskich, dzwoniąc pod całodobowy numer dyżurny 22 470 10 01. Wówczas odpowiednio wyszkoleni pracownicy zniszczą go w bezpieczny i skuteczny sposób.

Z kolei w sobotni poranek 20 kwietnia pojawiliśmy się na rynku w Sławkowie. Tam pracownicy Nadzoru Wodnego w Olkuszu oraz Zarządu Zlewni w Katowicach przygotowali ekologiczne zagadki o tematyce wodnej z nagrodami. Wszystko to w ramach obchodów IX Sławkowskiego Dnia Ziemi. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi Społeczeństwa na potrzebę zwiększenia troski o środowisko w którym żyjemy. W tym celu przedstawiciele miasta przygotowali sadzonki drzew i krzewów dla osób, które wzięły udział w sprzątaniu wybranego ekosystemu w Sławkowie lub dostarczyły na rynek zużyty elektrosprzęt, baterie czy niepotrzebną odzież.

Mamy nadzieję, że podobne inicjatywy przyczynią się do większego poczucia współodpowiedzialności za naszą planetę, aby w przyszłości zapobiec postępującym zmianom, które negatywnie wpływają na środowisko.

Zdjęcia (14)

{"register":{"columns":[]}}