Wody Polskie w Gliwicach gościły delegację Banku Światowego na zbiorniku Racibórz Dolny
21.06.2024
Przedstawiciele Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Banku Światowego) wizytowali zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny. Obiekt został wybudowany i może spełniać swoje funkcje dzięki między innymi wsparciu finansowemu tej instytucji. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania najbardziej strategicznych elementów zbiornika, odpowiadających za jego prawidłową pracę. W drugiej części wizyty zaproszeni goście zobaczyli z bliska wieś Nieboczowy, która została relokowana w trakcie budowy obiektu.
W spotkaniu udział wzięli: pan Ary Naim Country Manager Banku Światowego na Polskę i Kraje Bałtyckie, a także pani Mahwash Wasiq Starszy Specjalista ds. Zasobów Wodnych oraz Pan Toma Yanakiev Starszy Specjalista ds. Zaopatrzenia w Wodę i Kanalizacji. Polską stronę reprezentowali: pan Jan Grygier – Zastępca Dyrektora Wód Polskich w Gliwicach ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, pan Marcin Nowak – Dyrektor Zarządu Zlewni w Gliwicach, pani Ewa Ochman – Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Gliwicach oraz pan Dominik Glenc – Kierownik OH Zbiornik Racibórz Dolny oraz OH Polder Buków. Ponadto w wizytacji uczestniczyli przedstawiciele Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły: pan Janusz Zaleski – Dyrektor Projektu, pan Paweł Skowroński – Zastępca Dyrektora Projektu oraz pani Małgorzata Kozłowska – Specjalista ds. Koordynacji Projektu.
Zbiornik Racibórz pełni kluczową funkcję dla ochrony przeciwpowodziowej województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego. Historia jego powstania związana jest z największą klęską żywiołową w historii Polski – powodzią tysiąclecia z 1997 r., która spowodowała olbrzymie straty materialne o wartości ok. 3,5 miliarda dolarów i przyczyniła do śmierci 56 osób. Z myślą o uniknięciu podobnych szkód powstał obiekt o pojemności 185 mln m3 i jest zdolny do zredukowania fali powodziowej podobnej do tej z 1997 r. Budowa zbiornika Racibórz była możliwa również dzięki dofinansowaniu inwestycji przez Bank Światowy.
- W 2020 roku zbiornik zredukował niebezpieczeństwo zalania szpitala covidowego w Kędzierzynie-Koźlu i zapobiegł konieczności ewakuacji mieszkańców Wyspy w Brzegu. Właśnie wtedy mogliśmy przekonać się jak ważne było powstanie tego obiektu. Dziś możemy być już bardziej spokojni, że takie miasta jak Racibórz, Opole, czy Wrocław nie będą musiały zmagać się z odbudową zniszczeń spowodowanych przez wielką wodę – powiedział w czasie spotkania Jan Grygier.
Podczas wizytacji uczestnicy spotkania zapoznali się z ogólnymi informacjami o zbiorniku. Ponadto przedstawiona została sterownia obiektu, Budowla Przelewowo-Spustowa regulująca przepływ wody, a także zaplecze eksploatacyjne. Następnie zaproszeni goście udali się w stronę polderu Buków, który wspiera zbiornik Racibórz w jego pracy.
W trakcie budowy tego suchego zbiornika konieczne było przesiedlenie mieszkańców dwóch wsi, położonych w jego obecnej czaszy : Ligoty Tworkowskiej i Nieboczów. Druga z miejscowości była kolejnym etapem wizyty zagranicznej delegacji, która została przyjęta przez Zastępcę Wójta Gminy Lubomia pana Bogdana Burka oraz Sołtysa Nieboczów panią Barbarę Mazurek. Wspólnie przedstawili oni historię przeniesienia wsi do nowej lokalizacji. Proces ten stanowi ewenement na skalę Europy. W jego trakcie wybudowano od podstaw całą wieś wraz z jej najważniejszymi obiektami, które znajdowały się również w miejscu gdzie wcześniej znajdowało się sołectwo. Zachowany został również poprzedni układ ulic i domów. Co więcej, przeniesiono także cmentarz razem z prochami zmarłych.
- Od 13. wieku, kiedy istnieją Nieboczowy, staraliśmy się, żeby nasza wieś przetrwała i udało nam się to. Wiele lat istnieje już Ochotnicza Straż Pożarna oraz nasz lokalny klub piłkarski. Mieszkańcy mogą się integrować wokół aktywności, które ich interesują. Jesteśmy bardzo wdzięczni za to, co mamy. Dziękujemy za wsparcie Banku Światowego i Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach – powiedziała Barbara Mazurek.
Całkowity koszt budowy zbiornika Racibórz Dolny wyniósł 1 995 176 677 zł.