W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wody Polskie w Gliwicach reagują na prognozowany niż genueński

11.09.2024

Budowla przelewowo-spustowa zbiornika Racibórz Dolny

Wkrótce zlewnie Małej Wisły i Górnej Odry znajdą się pod wpływem potężnego niżu genueńskiego, który zbliża się do Polski, niosąc ze sobą potężne masy deszczu. Zgodnie z prognozami IMGW (https://www.imgw.pl/wydarzenia/niz-genuenski-boris-prognoza-pogody-na-okres-12-15-09-2024-r) opady będą najbardziej intensywne w południowej części kraju a na obszarze administrowanym przez PGW WP RZGW w Gliwicach dadzą się głównie we znaki początkowo w regionie wodnym Górnej Odry, by kolejno uaktywnić się także na Podbeskidziu. Możliwe, że opady deszczu w dniach 12-15.09.2024r. wyniosą ok. 150 l/m2, punktowo sumarycznie znacząco przekraczając tę wartość. Raptownie będą rosną stany wód w korytach głównych rzek w regionach wodnych oraz na dopływach do nich, przekraczając stany ostrzegawcze oraz alarmowe. Na skutek niżu możliwe są podtopienia i wezbranie na rzekach.

PGW Wody Polskie RZGW w Gliwicach, adekwatnie do prognoz hydro-meteorologicznych podejmuje działania w terenie oraz koordynujące sytuację w zlewni. Trwa weryfikacja poprawności działania urządzeń i budowli hydrotechnicznych, takich jak jazy, budowle przelewowe i przelewowo-spustowe, zastawki, pompownie, klapy zwrotne na obwałowaniach, śluzy, bramy szandorowe i zamknięcia (zwykle w użyciu gmin). Te elementy obiektów hydrotechnicznych są cyklicznie serwisowane, jednak w sytuacji spodziewanego wezbrania czynności te są intensyfikowane. Ponadto sukcesywnie usuwane są wiatrołomy z koryt rzek i inne przeszkody, limitujące spływ wód wysokich w miejscach, w których ich występowanie koliduje z zabudową mieszkalną czy infrastrukturą publiczną, gospodarczą. Zbiorniki wielofunkcyjne w zarządzie RZGW w Gliwicach pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą i mają zabezpieczoną rezerwę powodziową. Również polder Buków oraz suchy przeciwpowodziowy zbiornik Racibórz Dolny są gotowe do pracy i przyjęcia fali wezbraniowej na rzece Odrze. Sprawny i zabezpieczony do pracy jest także sprzęt mobilny, w tym pompownie. Centrum Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Gliwicach pozostaje w bieżącym kontakcie ze służbami zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach oraz z zarządcami innych dużych wielofunkcyjnych zbiorników w woj. śląskim i opolskim. Wody Polskie w Gliwicach są w gotowości do interwencji.

Stale monitorowane przez PGW WP RZGW w Gliwicach są stany wód w regionalnych i lokalnych rzekach. Obecnie kształtują się one w Regionie Wodnym Małej Wisły w strefie stanów niskich, średnich i punktowo wysokich. Stany wody w Regionie Wodnym Górnej Odry kształtują się w strefie stanów niskich i średnich.

Niż genueński charakteryzuje się dużą dynamiką i zmiennością prognoz. Jeśli te nie ulegną zmianie (stabilizacja sytuacji hydro-meteorologicznej) PGW WP RZGW w Gliwicach wprowadzi tryb pracy 24/24.

O spostrzeżonych nieprawidłowościach można także informować pod całodobowym
nr tel.: 22 470 10 01. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Gliwicach monitoruje także sytuację hydrologiczno-meteorologiczną po stronie czeskiej.

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}