Wspólnymi siłami posprzątaliśmy Starą Stobrawę w Kluczborku
23.07.2024
Opony, rolki, wózek dziecięcy, a nawet broń z czasów II wojny światowej. To tylko kilka przykładów „skarbów” jakie znajdowały się w rzece Stara Stobrawa w Kluczborku. W poniedziałek 22 lipca 2024r. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach przeprowadził w tym miejscu akcję sprzątania śmieci, w ramach ogólnopolskiej kampanii PGW Wody Polskie pn. „Wody to nie śmietnik!”.
Inicjatywa odbyła się przy udziale Nadzoru Wodnego w Kluczborku, Zarządu Zlewni w Opolu, pracowników Grupy Wsparcia Technicznego Wód Polskich w Gliwicach oraz zbiornika Turawa, lokalnych mieszkańców, a także Współorganizatorów i Partnerów inicjatywy: Miasta Kluczbork, Miejskiego Zarządu Obiektów Komunalnych w Kluczborku, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu, Starostwa Powiatowego w Kluczborku, Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu, spółki WiK Hydrokom Sp. z o. o. oraz Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Tadeusza Kościuszki w Kluczborku.
Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego przywitania wszystkich gości. W jego trakcie głos zabrał Marcin Jarzyński - Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, który podsumował stan czystości regionalnych rzek:
- Zdecydowanie można dostrzec, że zwiększa się nasza świadomość dotycząca szkód, jakie niosą ze sobą pozostawiane nad wodą odpady, które przede wszystkim mają bardzo zły wpływ na środowisko naturalne. Każdego roku zmniejsza się skala zanieczyszczania rzek, jezior i innych zbiorników wodnych. Natomiast w dalszym ciągu są takie miejsca, gdzie ten problem występuje. Dlatego uważam, że inicjatywy takie jak dzisiejsza są potrzebne. Musimy pokazać, że wody to nie śmietnik, a wspólnymi siłami możemy zadbać o ich dobry stan – powiedział Marcin Jarzyński.
W trakcie sprzątania uczestnicy porządkowali tereny przy brzegach rzeki na odcinku od ulicy Dworcowej do ulicy Krzywej. W sumie uzbierali kilkaset worków odpadów, a wśród nich również te wielkogabarytowe, takie jak opony i wózki dziecięce. Wśród nich było też nietypowe znalezisko – krótka broń palna z czasów II wojny światowej, którą zabezpieczył przybyły na miejsce patrol Policji.
Organizatorzy wydarzenia – Wody Polskie w Gliwicach zapewnili również dodatkowe atrakcje, a wśród nich wodne koło fortuny, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci. Dla wszystkich biorących udział w inicjatywie przygotowany został również słodki poczęstunek.
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w naszą akcję! Tak jak kropla drąży skałę, tak samo wierzymy, że małymi krokami możemy przyczynić się do dużej zmiany. Woda to nasz wspólny skarb, o który powinniśmy dbać każdego dnia.