W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zbiornik Racibórz Dolny piętrzy wodę

15.09.2024

Zbiornik Racibórz piętrzy wodę

Czasza zbiornika Racibórz Dolny wypełnia się wezbraną wodą, przechwyconą z koryta rzeki Odry. Piętrzenie rozpoczęło się w dniu 15 września 2024r. ok. godz. 4.20. Praca zbiornika rozpoczęła się przy przepływie ok. 750 m3/s. w korycie Odry i rzędnej na wodowskazie Krzyżanowice wynoszącej ok. 690 cm. Trwa wypłaszczanie fali wezbraniowej, która formuje się na rzece Odrze.

Zbiornik Racibórz Dolny został zaprojektowany i przygotowany na katastrofalne powodzie od strony Odry. Mogąc przyjąć 185mln m3 wody ogranicza skutki wezbrań dla mieszkańców trzech nadodrzańskich województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego. Zbiornik funkcjonuje w oparciu o Instrukcję Gospodarowania Wodą, która określa zasady piętrzenia w okresach wezbrań powodziowych.

Podstawową funkcją zbiornika jest więc radykalne zmniejszenie zagrożenia powodziowego w dolinie rzeki Odry poniżej zbiornika poprzez zapewnienie retencji powodziowej, znacznie redukującej przepływ poniżej tego obiektu hydrotechnicznego oraz opóźniającej czas dotarcia kulminacji fali powodziowej do ujścia Nysy Kłodzkiej, a tym samym ograniczenie ryzyka nałożenia się na siebie obu fal. Postępowanie przeciwpowodziowe Wody Polskie w Gliwicach rozpoczynają gdy dopływ do zbiornika, w przekroju na wysokości zapory czołowej osiągnie wartość wskazaną w Instrukcji i trwa do chwili, gdy dopływ opadnie poniżej tej wartości, a pojemność powodziowa zostanie opróżniona. Czas trwania takiej akcji jest zależny od objętości fali i jej kulminacji. Dla fali historycznej 1997 wyniósłby około 11 dni.

Uruchomienie zbiornika nie może być podyktowane emocjami, bez względu na ich intencje, a rzeczowymi analizami i zapisami Instrukcji, która pozwala na przechwycenie fali wezbraniowej we właściwym, optymalnym momencie – tak aby zbiornik zdołał przyjąć całą falę z jej kulminacją, a nie tylko początek wezbrania. Dzięki takiemu działaniu możliwe jest systemowe sterowanie falą wezbraniową.

Obecnie zbiornik przyjął (na godz. 18.00) 15 mln m3 wody, co stanowi ok. 10% jego pojemności powodziowej. W polderze Buków znajduje się 35 mln 3 – 61% (stan na godz. 18.00)

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}