Żegluj bezpiecznie i komfortowo z Wirtualnym Informatorem Rzecznym!
31.07.2024
Planujesz wodniacką wyprawę? Lubisz spędzać czas na wodzie? Poruszasz się łodzią z silnikiem a może preferujesz żagle? Skorzystaj z Wirtualnego Informatora Rzecznego. To aplikacja, która pozwoli Ci zadbać o wszystkie najważniejsze szczegóły, aby Twój rejs polskimi drogami śródlądowymi był bezpieczny i komfortowy. Koniecznie zapoznaj się z jej możliwościami!
W ostatnich latach zauważalny jest wzrost liczby wodniaków, którzy pokonują kolejne kilometry polskich rzek. Na obszarze działania Wód Polskich w Gliwicach znajduje się odcinek Odrzańskiej Drogi Wodnej. To jedyna w Polsce śródlądowa droga wodna, która ma znaczenie transportowe i stanowi połączenie z systemem dróg wodnych Europy Zachodniej. Tylko tutaj odpowiadamy za obsługę 13 stopni wodnych i 14 śluz, a kolejnych 6 wchodzi w skład Kanału Gliwickiego, który łączy Odrę z Gliwicami. Z obiektów tych korzystają barki transportujące towary, jak również mniejsze jednostki pływające w celach turystycznych: kajaki, motorówki, łodzie z napędem silnikowym, statki pasażerskie.
Dla nich wszystkich Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie uruchomiło Wirtualny Informator Rzeczny – aplikację, która pozwala w pełni skupić się rejsie, nie martwiąc o wszystkie formalności z nim związane. Jakie możliwości oferuje WIR?
Planowanie trasy nigdy nie było tak proste!
Z Wirtualnym Informatorem Rzecznym nie dasz się zaskoczyć na szlaku! WIR udostępnia interaktywne mapy, które wskazują szlaki żeglowne, znaki nawigacyjne oraz urządzenia i budowle hydrotechniczne, takie jak mosty, śluzy czy jazy. Tym sposobem zyskujesz dostęp do szerokiego spektrum danych z odniesieniem przestrzennym, dzięki czemu możesz dokładnie zaplanować trasę i żeglować bezpiecznie po drogach wodnych. System zbiera dane hydrologiczne i meteorologiczne w czasie rzeczywistym, prognozy dla wodowskazów oraz dane pomiarowe z obiektów hydrotechnicznych. To nie wszystko!
Z jego pomocą wyznaczysz trasę rejsu i nawigację po niej. Zaplanujesz ją na podstawie wprowadzonych punktów – początkowego, pośrednich i końcowego oraz parametrów jednostki pływającej. Otrzymasz najlepsze warianty tras, które będą uwzględniać aktualne głębokości tranzytowe czy komunikaty nawigacyjne. Algorytm zweryfikuje czy parametry wprowadzonej jednostki zgodne są z wymogami wyznaczonej trasy i poinformuje cię o wszelkich utrudnieniach, które możesz napotkać na trasie rejsu.
Wyznaczona przez ciebie trasa będzie posiadać niezbędne dla żeglugi parametry - szacunkowy czas, długość, głębokość tranzytową, minimalny prześwit, istotne obiekty na trasie, komunikaty nawigacyjne, zjawiska lodowe czy zdarzenia zgłoszone przez innych użytkowników. Nawigując po wybranej trasie, zobaczysz na liście najbliższe zdarzenia, a na mapie podgląd istotnych dla rejsu informacji, jak oznakowanie nawigacyjne. Dostęp do nawigacji uzyskasz także w trybie offline, wystarczy że wcześniej pobierzesz mapy na urządzenie mobilne.
Nie pozostaje nic innego, tylko ruszać w rejs i życzyć stopy wody pod kilem!
Zapomnij o szukaniu drobnych w portfelu – płać szybko i wygodnie on-line!
Korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych wiąże się z wnoszeniem opłat, m.in. za śluzowanie. Dzięki nim możliwe jest utrzymywanie wodnej infrastruktury w dobrym stanie i zapewnienie bezpieczeństwa i komfortu wodniakom, także tobie! Wody Polskie administrują 123 śluzami oraz 5 pochylniami na Kanale Elbląskim. Są wśród nich zabytkowe obiekty, znajdujące się w pięknym otoczeniu, dlatego samo przeprawianie się przez nie stanowi przygodę!
Tylko w 2023 roku Wody Polskie odnotowały ponad 80 tys. śluzowań w całym kraju, a więc ruch na śluzach wre. Od teraz możesz jeszcze szybciej i wygodniej się przez nie przeprawić dzięki Wirtualnemu Informatorowi Rzecznemu! Z jego pomocą dokonasz on-line opłaty za śluzowanie lub przejście przez pochylnię, w ramach biletu elektronicznego. Możesz zapłacić z wyprzedzeniem, za kilka obiektów i kilka jednostek w ramach jednego biletu oraz na miejscu, np. podczas oczekiwania na śluzowanie, za pomocą aplikacji mobilnej. Zapłacisz w formie:
- przelewu bankowego,
- szybkiej płatności,
- karty debetowej/kredytowej,
- płatności BLIK.
Nie musisz już szukać drobniaków przy śluzie! Płać szybko i wygodnie i ciesz się żeglowaniem! Na szlaku skorzystasz z bogatej infrastruktury. W Polsce masz do dyspozycji 171 marin żeglarskich i portów jachtowych oraz 1236 przystani jachtowych. Atrakcji starczy na cały sezon!
Korzystaj na smartfonie lub komputerze, tak jak lubisz!
System WIR znajdziesz na stronie: https://wir.wody.gov.pl. Składa się z kilku kluczowych modułów, które razem tworzą spójną i funkcjonalną platformę. Na stronie głównej znajdziesz informacje o aktualnościach, przerwach technicznych i awariach, a także przekierowanie do:
- portalu WIR
- modułów dziedzinowych
- aplikacji
- e-usług.
Portal WIR prezentuje dane dotyczące dróg wodnych, umożliwia wyznaczanie tras oraz wnoszenie opłat za przeprawy i śluzowania. Dostarcza także e-usługi dla użytkowników.
Moduły dziedzinowe podzielone są na trzy główne bloki, dzięki którym zaplanujesz trasę rejsu, znajdziesz informacje o występujących zjawiskach lodowych czy załatwisz swoje sprawy i rozliczenia.
W sekcji Aplikacje pobierzesz aplikację mobilną WIR na swojego smartfona, a także skorzystasz z platformy e-learningowej:
- Aplikacja mobilna umożliwia szybki dostęp na urządzeniach z systemem Android i iOS. Pobierzesz ją wyszukując „WIR” w Google Play lub App Store. Za jej pomocą w łatwy sposób zaplanujesz trasę żeglugi rekreacyjnej i profesjonalnej. Podczas nawigowania w aplikacji na bieżąco otrzymasz dane o zdarzeniach na drodze wodnej oraz zgłosisz nieprawidłowości i niebezpieczeństwa na szlaku. Aplikacja udostępnia moduł płatności, gdzie zapłacisz za śluzowanie lub przejście przez pochylnię.
- Platforma e-learningowa to nic innego jak samouczek, z którego w łatwy sposób nauczysz się, jak korzystać ze wszystkich zasobów systemu. Znajdziesz tam filmy instruktażowe o tym jak zarejestrować konto, jak zaplanować trasę i kupić bilet oraz aktualnie dostępne kursy.
E-usługi są miejscem, w którym kupisz bilet na śluzy i pochylnie oraz złożysz elektroniczną deklarację za korzystanie ze śródlądowych dróg wodnych. Rzeki, jeziora i nowoczesne technologie łączy WIR – twoje narzędzie żeglugi śródlądowej XXI wieku!
Rozwijamy się z myślą o tobie!
Wirtualny Informator Rzeczny to nowoczesny system, który wprowadza usprawnienia w obsłudze śródlądowych dróg wodnych, dzięki innowacyjnym funkcjonalnościom i szerokiemu zakresowi usług.
WIR to narzędzie stworzone z myślą o wodniakach, przedsiębiorcach oraz organach administracji, by dostarczać im niezbędne narzędzia do zarządzania i korzystania z śródlądowych dróg wodnych. Mogą z niego korzystać rekreacyjni użytkownicy dróg wodnych, a także podmioty gospodarcze wykorzystujące śródlądowe drogi wodne do transportu towarów i pasażerów. Projekt został zrealizowany przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przy wsparciu funduszy unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.
Rozwijamy naszą aplikację dla ciebie, dlatego jeśli masz pomysły jak możemy ją usprawnić, skontaktuj się z nami! Skorzystaj z formularza dostępnego pod adresem: https://wir.wody.gov.pl/pl/kontakt
Wypłyń na szerokie wody razem z WIR!