Zgoda wodnoprawna krok po kroku.Eksperci Wód Polskich w Gliwicach o procedurze pozyskania zgody wodnoprawnej
17.12.2024
16 grudnia 2024 r. eksperci Wód Polskich w Gliwicach: Natalia Janczewska – zastępca Dyrektora RZGW w Gliwicach ds. Usług Wodnych i Zarządzania Środowiskiem Wodnym, Teras Kado – kierownik departamentu usług wodnoprawnych w Krajowym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Warszawie, Marta Nosarzewska – kierownik Działu Zgód Wodnoprawnych w Zarządzie Zlewni w Opolu, przy wsparciu Tomasza Szałankiewicza – kierownika Wydziału Zgód Wodnoprawnych w RZGW w Gliwicach oraz Łukasza Obrusznika – dyrektora Zarządu Zlewni w Opolu, spotkali się z zainteresowanymi interesariuszami: przedstawicielami rozlicznych instytucji, urzędów, spółek wykonawczych, mieszkańcami regionu, studentami, by wyczerpująco objaśnić przebieg procedury pozyskiwania zgody wodnoprawnej. Szczególną uwagę specjaliści Wód Polskich w Gliwicach w czasie spotkania przywiązywali do kroków poprzedzających wydanie decyzji administracyjnej – kompletność i poprawność złożonego wniosku jest bowiem istotna dla terminu wydania zgody wodnoprawej.
Blisko 100 uczestników z uwagą wsłuchiwało się w słowa ekspertów, którzy w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, objaśniali przede wszystkim:
• Przepisy dotyczące urządzeń wodnych
• Wymagania dotyczące wniosków o udzielenie pozwolenia oraz zgłoszenia wodnoprawnego
• Proces pozyskiwania pozwolenia wodnoprawnego
• Wymagane załączniki do wniosku
• Operat wodnoprawny – część opisowa i graficzna
• Proces pozyskania pozwolenia na pobór wód
• Czas obowiązywania pozwolenia wodnoprawnego i procedurę jego przedłużenia
• Kwestie związane z wygaśnięciem pozwolenia wodnoprawnego.
- wszystko po to, by unikać błędów i przyspieszyć proces uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych, z korzyścią dla wszystkich stron.
Kilkugodzinne spotkanie było bezpłatne, a udział w nim miał charakter otwarty. Z uwagi jednak na ograniczoną liczbę miejsc uczestnicy wcześniej korzystali z formularza rejestracyjnego. Dla biorących w nim udział istotna była także możliwość dialogu ze specjalistami Wód Polskich w Gliwicach. Dyskusja, poprzedzona wyczerpującą prelekcją, pozwoliła lepiej zrozumieć złożone zagadnienia uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych. Z kolei blok poświęcony analizie praktycznych przykładów oraz studium przypadków, związanych z procesem wypełniania zgód wodnoprawnych pozwoliły na praktyczne spojrzenie na uprzednio zaprezentowaną wiedzę teoretyczną.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za poświęcony czas i tak liczny udział w spotkaniu.
Spotkania eksperckie w całej Polsce
Podobne spotkania odbywają się w grudniu 2024 roku w całej Polsce, we wszystkich Regionalnych Zarządach Gospodarki Wodnej. Przed nami jeszcze spotkania w RZGW w Gdańsku i RZGW w Warszawie, które odbędą się 17 grudnia br.
Dodatkowe informacje oraz kontakt w sprawie szkoleń znajdują się na stronach poszczególnych Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej.