"Aktywni Błękitni" zwiedzają Zbiornik Wodny Besko
10.05.2024
W ramach uczestnictwa w programie „Aktywni Błękitni” Zbiornik Wodny Besko odwiedziła grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej Fundacji „Elementarz” w Głębokiem.
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przekazywanych informacji i aktywnie uczestniczyli w dyskusji po zakończeniu zwiedzania budowli hydrotechnicznej. Poznali historię powstania obiektu oraz jego podstawowe parametry i funkcje. Dowiedzieli się jak wygląda skuteczne prowadzenie gospodarki wodnej na zbiorniku w warunkach powodziowych oraz jak praca zbiornika zabezpiecza życie biologiczne w rzece poniżej - w przypadku wystąpienia zjawiska suszy. Usłyszeli nie tylko o zagadnieniach technicznych, jak chociażby porównaniu rodzajów zapór budowanych w Polsce i warunkach ich lokalizacji i eksploatacji, ale też o szeregu zagadnień przyrodniczych (geologicznych, geomorfologicznych, gleboznawczych, hydrologicznych, klimatycznych, synoptycznych czy fitogeograficznych), mających wpływ na funkcjonowanie obiektu i prowadzenie na nim odpowiedniej gospodarki wodnej. Uczniowie zapoznali się też z działaniem urządzeń upustowych obiektu czy urządzeń pomiarowych i poznali definicje hydrologiczne i hydrotechniczne związane z pracą sztucznego zbiornika zaporowego. Dowiedzieli się też o prowadzonych na obiekcie pomiarach i obserwacjach. Największe wrażenie wywarło samo zwiedzenie galerii kontrolno-pomiarowych, a zwłaszcza informacja, że w dolnej galerii znajdujemy się poniżej rzędnej dna zbiornika, a nad ich głowami jest aż 34 metry betonu! Wszak Zapora Besko należy do najwyższych w Polsce….
Podczas prelekcji i późniejszej dyskusji udało się zdementować potoczne, nie zawsze niestety prawdziwe opinie czy wręcz mity związane z obiektem - utrwalone w świadomości lokalnej społeczności. Spotkanie było też świetną okazją do rozmowy o bezpieczeństwie nad wodą i zwrócenia uwagi uczestników na kwestię zaśmiecania rzek i akwenów.