W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Brak obecności śniętych ryb - cała powierzchnia zbiornika zmapowana z drona

12.07.2024

Akcja odławiania śniętych ryb zakończyła się, zebrano ok. 1300 kg ryb, które zostały zutylizowane. Obecnie na zbiorniku w Starym Lublińcu trwa natlenianie wody.

11

Przyducha może dotykać zarówno stawy, jeziora jak też wody płynące. Niedobór tlenu może pojawić się niemal w każdym zbiorniku, ale najbardziej zagrożone są niewielkie i płytkie zbiorniki - przede wszystkim te bardzo zeutrofizowane.

Okręg PZW w Przemyślu po wizji w terenie poinformował, że „przyducha w zbiorniku jest spowodowana dużą eutrofizacją. To naturalny proces, który powoduje duży wzrost roślinności w zbiorniku, co może skutkować wyczerpaniem się tlenu w wodzie”.

RZGW w Rzeszowie przypomina, że konieczność wyłączenia zbiornika  z obwodu rybackiego i zaprzestanie jego zarybiania było sugerowane od kilku lat  sygnalizując przy tym, że w zbiorniku występuje bardzo duży przyrost masy zielonej i w związku z powyższym w gestii PZW, jako użytkownika rybackiego, leży prawidłowe gospodarowanie zbiornikiem. Należy podkreślić, że gospodarka rybacka realizowana jest zgodnie z zatwierdzonym w roku 2023 przez Instytut Rybactwa Śródlądowego operatem rybackim.

Aby przeciwdziałać zjawisku przyduchy, najważniejsze jest prowadzenie racjonalnej gospodarki rybackiej przez użytkownika rybackiego, a w szczególności ciągły monitoring w okresach wysokich wzrostów temperatur.

Jeśli przyducha już wystąpiła, najważniejsze jest podjęcie jak najszybszych działań, by nie było większych strat. Dlatego natychmiast po zgłoszeniu interweniowaliśmy na Zbiorniku Wodnym Stary Lubliniec, wraz ze służbami i inspekcjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i ochronę środowiska, m.in. z żołnierzami 20 PBOT, strażakami PSP i OSP, Policją, Sanepidem, Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska.

Pracownik Wód Polskich niejednokrotnie wykonywał z drona przegląd, a także mapowanie całej powierzchni zbiornika - nie odłowiono ryb, obserwacja tafli zbiornika nie wykazała już ich obecności.

Wojewoda podkarpacki wydała zalecenia, które mają zapobiec takim sytuacjom w przyszłości.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}