W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Interweniujemy w sprawie śnięcia ryb na Zbiorniku Wodnym „Stary Lubliniec” na rzece Wirowa w m. Stary Lubliniec.

05.07.2024

Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia pracownik Nadzoru Wodnego w Biłgoraju udał się na przedmiotowy zbiornik w celu weryfikacji zgłoszenia. Na podstawie wykonanych oględzin potwierdzono wystąpienie śnięcia dużej ilości ryb.

4

O powyższym fakcie oraz o potrzebie natychmiastowego przystąpienia do usuwania śniętych ryb i ich prawidłowej utylizacji, pracownik Nadzoru Wodnego w Biłgoraju niezwłocznie poinformował Dyrektora Okręgu Wędkarskiego PZW Przemyśl, będącego użytkownikiem rybackim zbiornika. Dyrektor zobowiązał się jak najszybciej podjąć działania. Poinformował również, że jest w kontakcie z inspekcją weterynaryjną.

Podczas wizji w terenie pojawili się również pracownicy UMiG Cieszanów oraz WIOŚ w Rzeszowie, którzy dokonali pomiaru natlenienia wód. Dwa pomiary wskazywały 2,1 oraz 1,8 mg 02/l, co pozwala potwierdzić wystąpienie przyduchy. Woda o wystarczającym natlenieniu charakteryzuje się wartością ok. 6,5 – 10 mg O2/l, natomiast dla ryb nie powinna ona spadać poniżej 4 mg O2/l.

Przyducha jest zjawiskiem zachodzącym przy znacznie zmniejszonej ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie zbiornika (lub jego części). 

To od czynników atmosferycznych, w tym od ciśnienia i temperatury zależy ilość tlenu w wodzie. Zatem, im wyższa temperatura, tym mniejsza zawartość tlenu w wodzie, a zapotrzebowanie na tlen może być różnorakie w zależności od liczby i gatunków ryb przebywających w danym zbiorniku wodnym. Przyczyn występowania przyduchy jest wiele, m.in. niewłaściwa aeracja, liczba i rodzaj ryb czy liczba roślin w zbiorniku. Deficyt tlenowy i objawy duszności u ryb - tzw. "przyducha" , może występować również podczas eutrofizacji.

W okresie letnim, w śródlądowych wodach stojących zjawisko przyduchy może wystąpić cyklicznie podczas długotrwałych upałów. Zbyt mała koncentracja tlenu w wodzie prowadzi do stanu niedotlenienia organizmu ryby, czego skutkiem mogą być nawet masowe śnięcia ichtiofauny. Przyducha na w/w zbiorniku jest spowodowana dużą eutrofizacją, która jest zdarzeniem naturalnym i niezależnym od czynników zewnętrznych. Powyższą informację przekazał Okręg PZW w Przemyślu po wizji w terenie.

Informujemy, iż WCZK w Rzeszowie w dn. 04.07.2024 r. podjęło niezwłoczne działania polegające na udostępnieniu PZW w Przemyślu sprzętu do usuwania śniętych ryb.

Na ten moment trwają prace związane z usuwaniem śniętych ryb i ich prawidłowej utylizacji. O dalszych podjętych czynnościach będziemy informować.

 

{"register":{"columns":[]}}