Kolejne akcje sprzątania terenów nadrzecznych za nami!
05.04.2024
W dobie postępujących zmian klimatycznych, zasoby wód powierzchniowych to bezcenne dobro, o które należy dbać i chronić.
Kolejne akcje sprzątania terenów nadrzecznych za nami!
W ramach prowadzonej przez Wody Polskie kampanii społecznej „Wody to nie śmietnik” pracownicy rzeszowskich Wód Polskich w ubiegłym tygodniu uczestniczyli aż w trzech akcjach sprzątania terenów nadrzecznych!
5.04.2024 r. - akcja sprzatania Wiaru w Przemyślu
W dn. 5 kwietnia br., przeprowadziliśmy kolejną akcję sprzątania. Uprzatnięte zostały brzegi rzeki Wiar w granicach administracyjnych miasta Przemyśla. Przy zaangażowaniu Pracowników PGW Wody Polskie ZZ Przemyśl i Nadzoru Wodnego oraz Pracowników Spółki miejskiej PGK, zebrano ok. 30 worków odpadów. Dzięki uprzejmości spółki Przemyska Gospodarka Komunalna, śmieci zostały zebrane i wywiezione na składowisko.
24.03.2024 r. – „Operacja Czysta Rzeka” na Wisłoku w Rzeszowie
„Operacja Czysta Rzeka” to akcja organizowana w Rzeszowie już po raz szósty. Jej głównym założeniem jest zwrócenie uwagi na wszechstronny problem zaśmiecania terenów o wysokich walorach przyrodniczych, kulturowych i historycznych. Akcja skierowana jest do szerokiego grona odbiorców: młodzieży szkolnej, turystów, wędkarzy i społeczności lokalnych.
W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięli wolontariusze ze sztabu „Wisłok” oraz Wody Polskie, reprezentowane przez pracowników Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.
Uprzątnięte zostały tereny wzdłuż Wisłoka na odcinku ok. 1km - począwszy od ujęcia wody poprzez Lisią Górę aż po ścieżkę spacerową - w kierunku Ptasiej Wyspy.
Ochotnicy zebrali łącznie ok. 15 worków z odpadami – przeważającą większość stanowiły plastikowe opakowania, szklane butelki oraz kapsle.
Zebrane odpady zostały odebrane i zutylizowane przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie. Liczymy na to, że uprzątnięte tereny pozostaną czyste na długo, umożliwiając spacerowiczom podziwianie piękna przyrody oraz obserwowanie występującej na terenie rezerwatu fauny i flory wodnej.
23.03.2024 r. – „Operacja Czysty Wisłok” w Krośnie
Ponad 2️00 zebranych worków z odpadami to efekt sobotniej akcji "Operacja Czysty Wisłok" w Krośnie.
W tegorocznej, 2️4. edycji wydarzenia uczestniczyło ok. 5️0 ochotników, m.in. mieszkańcy Krosna, krośnieńskie morsy, młodzież ze szkół średnich, wędkarze, Społeczna Straż Rybacka, a także pracownicy MPGK i Wód Polskich - Zarządu Zlewni w Krośnie.
Posprzątano brzegi Wisłoka i okoliczne tereny - od granicy miasta z Krościenkiem Wyżnym aż do stadionu Karpat.
Większość odpadów stanowiły opakowania szklane i foliowe, a także kartonowe i plastikowe. Uczestnicy biorący udział w akcji znaleźli też 10 opon, plastikowe krzesła i wanienki, elementy łóżek, płyty oraz złom. Znaleziono również moździerzowy pocisk, na który natrafiło trzech wolontariuszy, w pobliżu miejskiego lodowiska.
Głównym założeniem akcji "Operacja Czysty Wisłok" jest nie tylko sprzątanie brzegów rzeki, ale też uwrażliwianie i edukowanie społeczeństwa w zakresie dbałości o czystość rzek i jezior.
21.03.2024 r. – VII wiosenne sprzątanie rzeki Tanew
Tegoroczna VII edycja akcji, organizowana przez Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Tanew odbywała się pod hasłem „Razem dla Rzeki”.
W wydarzeniu uczestniczyło 250 ochotników, w tym ok. 160 dzieci ze szkół w Różańcu, Babicy, Chmielku, Księżpolu, Bukowinie, Aleksandrowie i Biszczy.
Wody Polskie reprezentowali Pracownicy Zarządu Zlewni w Stalowej Woli, Nadzoru Wodnego w Stalowej Woli, Nadzoru Wodnego w Biłgoraju, Nadzoru Wodnego w Tarnobrzegu oraz Nadzoru Wodnego w Rzeszowie.
Sprzątnięto odcinki:
- Rzeka Tanew: od Osuch do msc. Pisklaki ok. 9 km
- z kajaków: Stare Króle – Wólka Biska, Osuchy - Pisklaki, w sumie ok. 25 km
- Rzeka Czarna Łada: Biłgoraj okolice autodromu ok. 2 km
- Rzeka Lubienia: Babice wieś ok. 2 km
- Rzeka Łazowna: Bukowina ok. 1,5 km
- Rzeka Szpisznica: Pisklaki ok. 2 km
- Rzeka Szum: Aleksandrów – Szostaki ok. 9 km
Wspólnymi siłami wolontariusze zebrali cały kontener i przyczepę odpadów!
Dziękujemy serdecznie uczestnikom wszystkich akcji za udział i zaangażowanie!
Jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dotyczące dzikich wysypisk śmieci i odpadów zgromadzonych nad akwenami można wysyłać na adres e-mail Wód Polskich: rzekibezsmieci@wody.gov.pl.
W przypadku, gdy jesteśmy świadkami zanieczyszczania środowiska, zgłoszeń należy dokonywać pod numerem alarmowym 112, podając dokładną lokalizację zdarzenia i krótki opis. Ułatwia to reakcję i powiadomienie odpowiednich służb terenowych, które niezwłocznie dotrą na miejsce i podejmą stosowne działania.
Niezbędna jest też edukacja, dlatego uświadamiajmy naszych bliskich, znajomych, czy sąsiadów, jak trzeba właściwie zachowywać się nad wodą. Pamiętajmy, że „Wody to nie śmietnik”!