PODSUMOWANIE AKTYWNYCH DZIAŁAŃ RZGW W RZESZOWIE – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY 2024!
25.03.2024
Światowy Dzień Wody to święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 1992 roku. Jest obchodzone corocznie 22 marca i ma przypominać, że wielu mieszkańców naszej planety cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Ziemia obserwowana z kosmosu ma barwę błękitną, ponieważ aż 71% jej powierzchni pokrywa woda odbijająca niebieską część widma światła słonecznego. Ogromna ilość wody znajdującej się na Ziemi jest słona, a tym samym niezdatna do picia. Zasoby wody słodkiej na Ziemi są stosunkowo niewielkie – stanowią jedynie 3% całej wody. Większość wody słodkiej, ok. 70%, zmagazynowana jest w lodowcach i śniegu głównie na Antarktydzie.
Polska jest jednym z krajów europejskich o najmniejszych zasobach wody pitnej w przeliczeniu na mieszkańca, dlatego liczy się każda kropla wody a edukacja wodna to przyszłość!
Aktywnie i Błękitnie rozpoczęliśmy świętowanie Światowego Dnia Wody!
Z okazji Światowego Dnia Wody gościliśmy w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie - Filia nr 10!
Mali uczestnicy poznali odpowiedzi na pytania:
- Co to jest woda?
- Jak wygląda?
- Jak możemy ją oszczędzać?
Dodatkowo, wszyscy brali aktywny udział w wodnych eksperymentach, które rozbudzały wyobraźnię i pokazywały, czym jest woda i jakie ma właściwości. Podpalany balon z wodą wywołał lawinę radości, wszyscy w napięciu oczekiwali – kiedy w końcu pęknie!? I … pomimo dużego płomienia, osmolenia, ku rosnącym zdziwieniu dzieci - to nie nastąpiło! Z wielkim niedowierzaniem odkryliśmy, że balon napełniony wodą nie pęka. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: balon jest wykonany z gumy – dobrego przewodnika ciepła, które oddaje wodzie – co powoduje, że staje się „balonem ognioodpornym”.
Zasililiśmy szeregi Arboretum i Zakładu Fizjografii w Bolestraszycach
Przedstawiciele Wód Polskich wzięli udział w Konferencji zorganizowanej przez Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, pt. „Flora i fauna słodkowodna oraz problemy wynikające ze zmieniających się warunków środowiska, takich jak: susza, powódź, zanieczyszczenia, presja gospodarcza i ich wpływ na dobrostan roślin i zwierząt żyjących w zbiornikach wodnych, ciekach oraz na terenach podmokłych”. Podczas uroczystości każdy mógł wziąć udział w naszym quizie ”Wodne Koło Fortuny”, by sprawdzić swoją wiedzę o wodzie
W Małej Sali Domu Nauczyciela w Janowie Lubelskim miało miejsce spotkanie podsumowujące tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody na terenie gminy Janów Lubelski. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele: PGW Wody Polskie, KT PTTK „Ziemia Janowska”, KAR „Rekreo – Styl”, Nadleśnictwa w Janowie Lubelskim, RDOŚ Wydziału Spraw Terenowych IV w Janowie Lubelskim, Urzędu Miejskiego, Biblioteki Pedagogicznej oraz Burmistrz Janowa Lubelskiego. Na spotkaniu omówiono m.in. zagadnienia gospodarki wodno – ściekowej na terenie Miasta i Gminy, problem zanieczyszczeń, możliwości ochrony terenów nadrzecznych i nurtu rzek przed zanieczyszczeniami stałymi i płynnymi, konieczność edukacji szkolnej oraz działań organizacyjnych i prawnych chroniących środowisko wodne.
Biblioteka Pedagogiczna Janów Lubelski i niezwykłe przygody w Zoomie Natury, okraszone nagrodami ufundowanymi przez PGW Wody Polskie RZGW w Rzeszowie za konkurs literacki pn. ”Jak malować wodę słowem”
W Bibliotece Pedagogicznej w Janowie Lubelskim Świętowano Światowy Dzień Wody z Zoom Natury. Dla laureatów konkursu literackiego pn. „Jak malować wodę słowem", przygotowano atrakcję w postaci zwiedzania bogactwa fauny i flory Zoomu Natury. Po laboratoriach oprowadzała uczestników Pani Dorota, pracownik Parku Rekreacji.
Tam również miało miejsce wręczenie dyplomów i nagród ufundowanych przez Wody Polskie RZGW Rzeszów .
Gratulujemy zwycięzcom z Klasy III c z Publicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi i życzymy wielu pięknych przygód – niech pierwszą z nich będzie ufundowana przez Wody Polskie RZGW Rzeszów książka pt. „Woda źródło życia”, dzięki której dowiecie się wszystkiego o najważniejszej substancji na Ziemi!