W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pracujemy z NGOs nad wspólnym projektem renaturyzacji rzek w rejonie Kotliny Sandomierskiej

24.07.2024

W siedzibie rzeszowskiego oddziału Wód Polskich miało miejsce pierwsze robocze spotkanie poświęcone możliwości opracowania dużego projektu kompleksowej renaturyzacji rzek. Elementami projektu miałoby być m.in. przywrócenie ciągłości biologicznej cieków, odtworzenie naturalnej retencji dolinowej i poprawa warunków hydromorfologicznych i siedliskowych przekształconych przez człowieka fragmentów rzek.

1

RZGW w Rzeszowie dysponuje opracowaną we własnym zakresie, wstępną koncepcją renaturyzacji zlewni Tanwi, obejmującej ponad 800 kilometrów cieków oraz Lubaczówki – to jest kolejne niemal 300 kilometrów koryt rzecznych.

Z kolei Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki w trakcie półtorarocznych prac terenowych i kameralnych opracowało koncepcję renaturyzacji zlewni rzeki Bukowej. Jak wynika z opracowania Wolnych Rzek, na około trzystu kilometrach Bukowej i jej dopływów zlokalizowane jest obecnie aż 292 budowle, z których część stanowi barierę migracyjną.

Okazuje się, że wszystkie trzy zlewnie sąsiadują ze sobą, co stwarza szansę na skonstruowanie spójnego i kompleksowego dużego projektu, który objąłby znaczną część prawostronnej doliny Dolnego Sanu.

W ramach pierwszego spotkania, na które, oprócz Wolnych Rzek zaprosiliśmy również lokalną Fundację Dzika Rzeka, dyskutowaliśmy nad wykonalnością i identyfikacją potencjalnych celów i założeń projektu. Kilkugodzinne spotkanie pozwoliło nam stwierdzić, że realizacja tak kompleksowego projektu wymagać będzie dużego nakładu pracy z udziałem ekspertów z NGOs, którzy zadeklarowali wsparcie merytoryczne.

Już w najbliższych dniach odbędzie się kolejne wspólne spotkanie w terenie, w trakcie którego będziemy wizytować budowle wodne, które zostały zidentyfikowane jako najbardziej istotne bariery migracyjne.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}