Rzeszowskie Wody Polskie kontynuują współpracę z Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”
29.01.2025
29 stycznia 2025 r. podpisane zostało porozumienie pomiędzy Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Rzeszowie a Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz”. Przedmiotem współpracy jest popularyzowanie wiedzy i nauki, wzajemna wymiana doświadczeń oraz wspólna organizacja wydarzeń edukacyjnych.
Porozumienie obejmuje m.in.: realizację wyjazdowych zajęć edukacyjnych do szkół partnerskich ujętych w programie Sytemu Szkół Partnerskich PCN „Łukasiewicz”, organizowanie wspólnych wydarzeń oraz nieodpłatne udostępnianie materiałów dydaktycznych.
Zakres edukacji obejmuje również przekazywanie wiedzy o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobiegania skutkom suszy. Działania realizowane będą w ramach „Ścieżki edukacyjnej Aktywnych Błękitnych”.
„Aktywni Błękitni – Szkoła Przyjazna Wodzie” to ogólnopolski, bezpłatny program kierowany do szkół podstawowych z terenu Podkarpacia oraz części woj. małopolskiego i lubelskiego. Dzięki akcji uczniowie zyskują wiedzę o tym czym jest woda, jak o nią dbać, a także jak bezpiecznie korzystać z rekreacji wodnej.
III edycję programu Aktywni Błękitni, realizowaną w roku szkolnym 2024/2025 Honorowym Patronatem objęło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Minister Edukacji, Minister Infrastruktury, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Minister Zdrowia a także Podkarpacki Kurator Oświaty.
Współpraca RZGW w Rzeszowie i PCN „Łukasiewicz” jest kontynuacją wspólnych działań, które rozpoczęły się w 2023 r. Już w pierwszym roku współpracy miało miejsce wiele udanych działań, w tym warsztaty wyjazdowe do szkół oraz wydarzenia edukacyjne, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów, jak i nauczycieli.
W 2024 r. współpraca koncentrowała się na dalszym rozwoju programów edukacyjnych, takich jak „Tydzień z wodą” podczas, których RZGW w Rzeszowie brał udział w specjalnych warsztatach pn. „Świat w kropli wody”. Kontynuowaliśmy również szereg wyjazdowych zajęć edukacyjnych do szkół w regionie w ramach programu „Aktywni Błękitni”.
W 2025 r. mamy wspólny plan, jakim jest zintensyfikowanie działań edukacyjnych i rozbudowa wspólnych projektów, które - mamy nadzieję – będą inspirować młodzież do lepszego poznawania przyrody i pomogą wykształcić wśród dzieci i młodzieży poprawne nawyki i postawy, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska szczególnie w zakresie gospodarki wodnej.