SP w Kolbuszowej na mapie Aktywnych Błękitnych!
15.01.2025
Aktywni- Błękitni wraz z Podkarpackim Centrum Nauki Łukasiewicz ponownie połączyli siły, by wspólnie kształtować wodny punkt widzenia. Tym razem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową Nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Kolbuszowej.
Był to wspaniale spędzony czas, poświęcony zdobywaniu wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę.
Tą ogromną dawkę wiedzy zagwarantował nasz quiz pn.: „Wodne Koło Fortuny”, poświęcony rozmaitym zagadnieniom związanym z wodą, m.in. z zakresu znajomości rzek, zagadnień związanych z transportem wodnym, energetyką wodną, obiektami hydrotechnicznymi oraz zasadami bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Uczniowie trzecich klas bezbłędnie odpowiadali na „wykręcone” pytania z „Wodnego Koła Fortuny”, a za prawidłowe odpowiedzi otrzymywali drobne upominki.
Nasz Partner Programu Aktywni – Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie - PCN Łukasiewicz - przyjechał ze swoją ciekawą mobilną wystawą, gdzie większość eksponatów była interaktywna i zachęcała do samodzielnego eksperymentowania. Wśród eksponatów, największym zainteresowaniem cieszył się ten, odpowiadający na pytanie: „Czy w wodzie można "wykopać" dół? Doświadczenie z wirującym akwarium pokazało, że tak - jest to możliwe, ponieważ woda pod wpływem grawitacji przyjmuje kształt naczynia, do którego została wlana (powierzchnia jest pozioma). Ale w momencie wprawienia akwarium w ruch wirowy woda, dzięki sile odśrodkowej, „rozsuwa się” w kierunku ścianek naczynia. Tak więc na środku akwarium powstaje „dół”.
Aktywni- Błękitni to coś więcej. Jesteśmy przekonani, że Edukacja Wodna to przyszłość!
Naszą misją jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.
Dziękujemy wszystkim uczniom za ich aktywność, nauczycielom za zaangażowanie, a PCN Łukasiewicz za wzorową współpracę.
Do zobaczenia niebawem w kolejnej Szkole Przyjaznej Wodzie.