W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stop fake news!

05.08.2024

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Zarząd Zlewni w Krośnie ustosunkowując się do artykułu w „Gazecie Codziennej Nowiny”, pt. „To już czwarta powódź pana Edwarda z Żarnowej koło Strzyżowa” oraz artykułu w serwisie internetowym Nowiny24.pl, pt. „Mieszkaniec Żarnowej koło Strzyżowa przeżył aż cztery powodzie, ostatnią 7 lipca [ZDJĘCIA]”, opublikowanych w dn. 12.07.2024 r., informuje, że zniszczenia zabezpieczeń na potoku „Dopływ Wielkiego Pola” w m. Żarnowa spowodowane były bardzo intensywnymi opadami atmosferycznymi (ok. 80 l/m2, tzw. powódź błyskawiczna) w zlewni potoku „Dopływ Wielkiego Pola”.

logo

Spływ powierzchniowy, który wystąpił na tym terenie był zwiększony ze względu na dodatkowe zasilanie wodami opadowymi z terenów budowy drogi S19, co przyczyniło się do zmiany warunków spływu wód.

Wizja w terenie przedstawicieli PGW Wód Polskich wykazała, że ciek wodny przyjął znaczną część wód opadowych właśnie z terenu budowy, o czym świadczy odłożenie się na całej długości koryta materiału z budowy drogi (tj. piasku, gliny). Ponadto na miejscu budowy powstały leje depresyjne, co spowodowało spływ wód do lokalnych cieków wodnych mających swoje źródła  w bliskiej odległości od wykonywanych robót drogowych.

Nawiązując do opisywanej w artykule powodzi z 2020 roku informujemy, że Wody Polskie wykonały zabezpieczenia na tych odcinkach potoku, które były  najbardziej narażane na procesy erozyjne skarpy. Wykonano również umocnienia brzegu za pomocą koszy siatkowo-kamiennych, które  zostały dostosowane do rzędnych drogi gminnej przebiegającej wzdłuż w/w odcinka cieku.

Zniszczenie w/w  umocnień z koszy siatkowo-kamiennych w dniu 7.07.2024 było spowodowane nie wodami spływającymi w korycie cieku, lecz wymyciem pobocza od strony  drogi powodując ich przewrócenie w stronę koryta. Zniszczenia te świadczą o  bardzo dużym spływie dolinowym wód, spowodowanym między innymi  przyjęciem dodatkowych  wód z placu budowy S19 i zmianą dotychczasowego reżimu korytowego cieku.

Jednocześnie Państwowe Gospodarstwo Wodne  Wody Polskie informuje, że w roku bieżącym, w ramach środków utrzymaniowych oraz siłami własnymi dokona lokalnego udrożnienia  koryta oraz  zabezpieczenia  skarp  na odcinkach potoku najpilniej  wymagających naprawy.

Ponadto informujemy, że zgodnie z art. 5 ust. 2 i art. 61 ust. 2 ustawy Prawo budowlane (tj. Dz. U. z 2023r. poz 682 z póź. zm.) oraz art. 20 ustawy o drogach publicznych (tj. Dz. U. z 2023r. poz. 645 z póź. zm.) zabezpieczenie obiektów drogowych należy do ich właściciela, na którym ciąży odpowiedzialność za zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania obiektu i utrzymania go wraz z obiektami towarzyszącymi w należytym stanie technicznym.

Wobec powyższego, w interesie zarządcy drogi jest wykonanie wszelkich zabezpieczeń i napraw w taki sposób, aby przebiegający wzdłuż drogi ciek nie spowodował jej ponownego uszkodzenia.

{"register":{"columns":[]}}