W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wody w Janowie Lubelskim - 2024 r. Spotkanie podsumowujące w Domu Nauczyciela.

22.03.2024

W środę 20.03.2024 r., w Małej Sali Domu Nauczyciela miało miejsce spotkanie podsumowujące tegoroczne obchody Światowego Dnia Wody w Janowie Lubelskim.

Światowy Dzień Wody w Janowie Lubelskim

Światowy Dzień Wody jest wydarzeniem

ustanowionym przez Zgromadzenie Ogólne ONZ

rezolucją z dnia 22.12.1992 r.,

przyjętą na konferencji Szczyt Ziemi

w Rio de Janeiro w Brazylii

a obchodzonym corocznie w dniu 22 marca.
 

W wydarzeniu wzięli udział: przedstawiciele PGW Wody Polskie, KT PTTK „Ziemia Janowska”, KAR „Rekreo – Styl”, Nadleśnictwa Janów Lubelski, RDOŚ Wydział Spraw Terenowych IV w Janowie Lubelskim, Urzędu Miejskiego, Biblioteki Pedagogicznej oraz Burmistrz Janowa Lubelskiego.

Spotkanie otworzyła multimedialna prezentacja: „Środowisko wodne” – przedstawiona przez organizatora spotkania, Koło Terenowe PTTK „Ziemia Janowska” w Janowie Lubelskim. Dużym zainteresowaniem cieszyły się plansze o obiegu wody w przyrodzie, jej zasobach  i zużyciu na świecie, w Europie, w Polsce i na terenie Ziemi Janowskiej - ze szczególnym uwzględnieniem Roztocza Zachodniego. Poruszono problemy związane z wodą, m.in. brak retencji, nadmierne zużycie, ograniczony dostęp do czystej wody, mało znany odzysk wody ze ścieków. Były też opisy szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich przy ciekawych przyrodniczo oraz krajobrazowo strumykach i źródełkach.

Następnie przedstawiono informacje o wykonanych działaniach:

  1. dbanie o swobodny przepływ wody i zachowanie środowiska przez Nadzór Wodny,
  2. pogadanki KT PTTK o mikro i nanoplastiku oraz o ograniczeniach jednorazowych naczyń i opakowań plastikowych,
  3. organizacji ŚDW przez KT PTTK „Ziemia Janowska”,
  4. udziale w akcji sprzątania terenów nad Białką przez KAR „Rekreo – Styl”, OSP Janów Lubelski, Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze OSP Janów Lubelski, PGW Wody Polskie, Urząd Miejski, Koło Terenowe PTTK "Ziemia Janowska".

Podczas dyskusji omówiono:

  1.  zagadnienie gospodarki wodno – ściekowej na terenie Miasta i Gminy,
  2. inwestycje w retencję wodną na terenie Lasów Państwowych i samoregulację poziomu wody przez chronione prawem bobry,
  3. problem zanieczyszczeń ze strony niektórych osób postronnych mających swobodny dostęp do terenów nadrzecznych,
  4. negatywny wpływ na czystość wody w rzece Białce (Białej) ze strony sąsiednich ośrodków nieposiadających sieci kanalizacyjnej, co objawia się widoczną niekiedy  mętnością wody i brakiem licznych kiedyś ryb i raków będących bioindykatorami  środowiskowymi. Daje to sygnały o  nieznanych zanieczyszczeniach,
  5. możliwości ochrony terenów nadrzecznych i nurtu rzek przed zanieczyszczeniami stałymi i płynnymi,
  6. możliwości wykorzystania walorów rzek oraz wód źródlanych dla gospodarki, turystyki i rekreacji,
  7. konieczność edukacji szkolnej oraz działań organizacyjnych i prawnych chroniących środowisko wodne.

W podsumowaniu złożono podziękowania za pracę pro bono organizatorów i wykonawców. Podkreślono istotną rolę zarządzających wodami oraz samorządów terytorialnych i NGO. Zaproponowano dalsze działania na rzecz środowiska, takie jak ustawienie kilku koszy na odpady i patrole służb porządku publicznego nad rzeką,  edukację szkolną, odpowiednie wpisanie tematyki ochrony środowiska i gospodarki wodnej do dokumentacji organizacyjnej i strategicznej Miasta i Gminy, a także kontynuację dotychczasowej współpracy przy obchodach Światowego Dnia Wody.

 

Szanowni Państwo,

Teraz, przepiękną wiosną wyjdźmy nad bliską rzekę, rzeczułkę czy strumyk, źródełko lub zbiornik wodny i popatrzmy na tamtejszą wodę, florę i faunę. Z dziećmi, dorosłymi i seniorami porozmawiajmy o naszych wodach. Zadbajmy, by w nowoczesnych technologiach wody służyły człowiekowi i całej przyrodzie, by środowisko było czyste a nadrzeczny krajobraz jak dawniej zachęcał do odpoczynku, rekreacji i turystyki.

 

Antoni Sydor

Sekretarz KT PTTK ZJ

Fot. Jarosław Lalik

Janów Lubelski, 22.03.2024 r.

 

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}