W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sytuacja hydrologiczno - meteorologiczna w regionie

23.08.2024

W ostatnich dniach na terenie całego kraju obserwowaliśmy intensywne opady burzowe, które przyczyniały się do gwałtownych wzrostów stanów wód i lokalnych podtopień. Na południu, wschodzie i w centrum Polski dobowe sumy opadów miejscami przekraczały 50 mm, a lokalnie nawet 100 mm.

Sytuacja hydro-meteo

Obowiązujące ostrzeżenia

Pomimo dynamicznie zmieniającej się sytuacji, aktualnie na terenie RZGW w Rzeszowie nie obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne i meteorologiczne.

Dodatkowo na obszarze administrowanym przez RZGW w Rzeszowie nie odnotowano w ostatnim czasie przekroczeń stanów ostrzegawczych i alarmowych.

Mimo występujących lokalnie intensywnych opadów deszczu obowiązują natomiast ostrzeżenia dotyczące suszy hydrologicznej dla zlewni:

- Wisłoki do ujścia Jasiołki (wraz ze zlewnią Jasiołki)

- Sanu od ujścia Wiaru do ujścia do Wisły

Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM).

W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.


Sytuacja na zbiornikach wodnych

Wszystkie zbiorniki wodne będące w administracji RZGW w Rzeszowie zapewniają odpływy większe od nienaruszalnych zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Zbiornik Klimkówka posiada 272% rezerwy powodziowej. Zbiornik Besko posiada 132% rezerwy powodziowej. Zbiornik Maziarnia posiada 116% rezerwy powodziowej.


Zgłaszanie niepokojących zjawisk

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna w regionie jest na bieżąco monitorowana przez pracowników RZGW w Rzeszowie i jednostek terenowych. Wszelkie działania nadzorowane są przez Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej, które pozostaje w stałym kontakcie z centrami zarządzania kryzysowego oraz pozostałymi instytucjami.

Jednocześnie przypominamy, że wszelkie niepokojące zjawiska można zgłaszać pod całodobowym numerem telefonu PGW Wód Polskich: 22 470 10 01 lub na adres e-mail: zk.sd@wody.gov.pl.

{"register":{"columns":[]}}