W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trwają konsultacje społeczne projektów Planów utrzymania wód.

23.01.2025

23.01.2025 r. w Generatorze Nauki GEN w Jaśle miało miejsce drugie spotkanie na terenie RZGW w Rzeszowie z całego cyklu konsultacji społecznych projektów Planów utrzymania wód. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Zastępca Dyrektora RZGW w Rzeszowie ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą – Pan Krzysztof Gwizdak, Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Jaśle – Pan Andrzej Skubisz oraz Zastępca Dyrektora Zarządu Zlewni w Krośnie – Pan Dariusz Folta.

1

Konsultacje społeczne pełnią kluczową rolę w planowaniu działań na rzecz ochrony naszych wód. Spotkanie było okazją do konstruktywnego dialogu oraz zapoznania się z tematyką przyszłości gospodarki wodnej.

Warto podkreślić, że konieczność opracowania Planu utrzymania wód (PUW) wynika wprost z ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, która wskazuje przedmiotowy dokument, jako jeden z głównych dokumentów planistycznych w gospodarce wodnej. Ustawa nie pozostawia katalogu otwartego działań utrzymaniowych, które mogą znaleźć się w PUW. Są one ściśle określone, a należą do nich:

1. wykaszanie roślin z dna oraz brzegów śródlądowych wód powierzchniowych;

2. usuwanie roślin pływających i korzeniących się w dnie śródlądowych wód powierzchniowych;

3. usuwanie drzew i krzewów porastających dno oraz brzegi śródlądowych wód powierzchniowych;

4. usuwanie ze śródlądowych wód powierzchniowych przeszkód naturalnych oraz wynikających z działalności człowieka;

5. zasypywanie wyrw w brzegach i dnie śródlądowych wód powierzchniowych oraz ich zabudowę̨ biologiczną;

6. udrażnianie śródlądowych wód powierzchniowych przez usuwanie zatorów utrudniających swobodny przepływ wód oraz usuwanie namułów i rumoszu;

7. remont lub konserwację stanowiących własność́ właściciela wód:

a) ubezpieczanie w obrębie urządzeń́ wodnych,

b) budowle regulacyjnych;

8. rozbiórka lub modyfikacja tam bobrowych oraz zasypywanie nor bobrów lub nor innych zwierząt w brzegach śródlądowych wód powierzchniowych.

 

Zakres prac tj:

  • Renaturyzacja rzek,
  • Tworzenie małej retencji,
  • Pogłębianie rzek,
  • Działania przeciwdziałające skutkom suszy,

nie stanowi działań utrzymaniowych wód, zatem nie stanowi przedmiotu PUW. Analizy i plany realizacji działań w ww. zakresie PGW Wody Polskie wykonuje w ramach innych dokumentów planistycznych i strategicznych z zakresu gospodarki wodnej.

Niemniej projekty PUW opracowano uwzględniając cele i postanowienia określone, m.in. w planach gospodarowania wodami, planach zarządzania ryzykiem powodziowym, planach przeciwdziałania skutkom suszy, czy w Krajowym Programie Renaturyzacji Wód Powierzchniowych. Projekt PUW uwzględnia także zalecenia publikacji wskazujących dobre praktyki dla działań realizowanych na rzekach, jeziorach czy powiązanych z budowlami regulacyjnymi i urządzeniami wodnymi, w tym:

 

• Katalog dobrych praktyk w zakresie robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych wraz z ustaleniem zasad ich wdrażania (MGGP, kwiecień 2018 r.),

• Dobre praktyki utrzymania rzek (WWF Polska, sierpień 2018 r.),

• Renaturyzacja wód – podręcznik dobrych praktyk renaturyzacji wód powierzchniowych (Multiconsult, kwiecień 2020 r.).

Realizacja prac utrzymaniowych zgodnie z zaleceniami ww. dobrych praktyk pozwoli na optymalizację sposobów prowadzenia prac tak, aby nie stały one w sprzeczności z założeniami innych dokumentów.

Warto podkreślić, że PUW opracowuje się zgodnie z zapisami art. 327 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1087 ze zm.).

  • Plan utrzymania wód w regionie wodnym Dniestru, regionie wodnym Górnej-Wschodniej Wisły - obszar działania PGW Wody Polskie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie:

*Plik zip „projekt PUW_rzgw Rzeszów”

*Plik zip „Prognoza dla PUW_rzgw Rzeszów”

 

Przypominamy, że konsultacje trwają  do 31 stycznia 2025 r.  

Celem spotkań jest przede wszystkim prezentacja projektów Planów utrzymania wód w regionach wodnych, w zakresie przedstawienie ogólnych założeń i celów oraz konkretnych wyników dotyczących regionów wodnych, których dotyczy spotkanie. Efektem konsultacji będzie opracowanie projektów 11 PUW i Prognoz oddziaływania na środowisko, uwzględniających uwagi skierowane przez zainteresowane strony.

Zachęcamy do odwiedzenia portalu pozwalającego na sprawdzenie zawartości projektów PUW odnoszących się do obszarów wskazywanych na podstawie mapy Polski oraz zgłoszenie uwag do konkretnych elementów PUW w tych lokalizacjach: https://puw.stronazen.pl

W terminie konsultacji, czyli od 7 do 31 stycznia 2025 r. można składać uwagi, zarówno do samych projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.

Uwagi i wnioski można zgłaszać m.in. poprzez wypełnienie formularza elektronicznego dostępnego pod adresem: https://puw.webankieta.pl

Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/plany-utrzymania-wod

 

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}