W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wody Polskie sadzą nowe drzewa nad Wisłokiem w Rzeszowie

26.04.2024

Od 24 kwietnia br. rzeszowskie Wody Polskie (Zarząd Zlewni w Krośnie) prowadzą nasadzenia drzew nad Wisłokiem.

Graby_nasadzone_przy_placu_zabaw_obok_Żwirowni

Zasadzonych zostanie ok. 100 drzew lasotwórczych (w tym m.in. graby pospolite, klony czerwone, olchy, brzozy i dęby błotne) o wartości ponad 80 tys. zł. Zgodnie z ustaleniami dokonanymi z Urzędem Miasta Rzeszowa, nasadzenia zostaną wykonane na działkach zlokalizowanych pomiędzy Wisłokiem a ul. Grabskiego - będących własnością Gminy Miasta Rzeszów (m.in. przy ścieżce spacerowej obok Stopnia Wodnego, przy blokach na ul. Grabskiego oraz przy placu zabaw nad jeziorkiem).

Należy podkreślić, że przed rozpoczęciem prac, w Urzędzie Miasta Rzeszowa przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w których uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych działających na terenie Rzeszowa oraz przedstawiciele mieszkańców ul. Grabskiego w Rzeszowie. Pozwoliło to na wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego dla każdej ze stron, w tym m.in. uzgodnienie ilości i gatunków nasadzeń.

Działania są realizowane przez Wody Polskie w ramach nasadzeń zastępczych, związanych z przygotowaniem terenu pod składowanie urobku, który zostanie wydobyty w trakcie planowanych na ten rok prac odmuleniowych. Realizacja zadania wynika z konieczności utrzymania trwałości zakończonego w 2022 r. projektu, pn. „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok”, który został sfinansowany ze środków UE.

Teren na prawym brzegu Wisłoka zostanie wyrównany w podobny sposób jak teren  poniżej (w obrębie Stopnia Wodnego), który był wykorzystywany w charakterze deponii podczas realizacji inwestycji w 2022 roku.

Prace związane z wycinką drzew były prowadzone zgodnie z decyzją wydaną przez Prezydenta Miasta Rzeszowa - na potrzeby składowania urobku wyciętych zostało 31 szt. wierzby białej i 7 sztuk olchy. Zadanie zostało zgłoszone również do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}