Wody to nie śmietnik – Za nami 25 edycja akcji „Czysty Wisłok”
18.11.2024
16 listopada 2024 roku miała miejsce 25 edycja akcji „Czysty Wisłok”, mająca na celu oczyszczenie brzegów rzeki Wisłok oraz terenów do niej przyległych.
Niestety, wciąż na co dzień spotykamy się z problemem zaśmiecania i zanieczyszczania wód. Zaśmiecanie rzek, strumieni czy jezior szkodzi i środowisku przyrodniczemu, i nam samym. Wody powierzchniowe i podziemne, czyli właśnie: rzeki, jeziora, małe i duże zbiorniki wodne – są naszym wspólnym dobrem, o czym często niektórzy zapominają.
Czysta woda jest nam niezbędna do życia, dlatego powinniśmy wszyscy, w sposób zrównoważony i odpowiedzialny chronić nasze zasoby wodne. Każdy może mieć w tym procesie swój wkład, dlatego na apel 25 edycji akcji „Czysty Wisłok” w Krośnie odpowiedzieli także pracownicy RZGW w Rzeszowie z Nadzoru Wodnego w Krośnie oraz Zarządu Zlewni w Krośnie. W ramach akcji sprzątane były odcinki wzdłuż Wisłoka od granic Krosna z Krościenkiem Wyżnym w dół biegu rzeki do ulicy Stanisława Moniuszki, a także odcinki ujściowe potoku Ślączka i Lubatówka, łącznie ponad 5,0 km.
Akcja „Czysty Wisłok” przez lata wpisała się już w kalendarz wydarzeń w Krośnie. Nad Wisłokiem zbierano przede wszystkim puste opakowania, plastikowe i szklane butelki, worki foliowe i puszki. W akcji wzięło udział ok. 40 osób i wspólnymi siłami udało się uzbierać 70 worków śmieci. Z roku na rok nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome problemu, jakim jest obecność odpadów w środowisku. W Wodach Polskich od początku stawiamy na edukację w zakresie dbałości o dobry stan wód, nasi pracownicy angażują się w różne akcje plenerowe, postawy proekologiczne i odpowiedzialność za wspólne dobro, jakim są wody.
Apelujemy do użytkowników naszych obiektów, aby korzystając z nich dbali o porządek. Nasi pracownicy regularnie patrolują rzeki oraz zbiorniki wodne również pod kątem zanieczyszczeń wód. Niestety doświadczenie pokazuje, że mamy do czynienia z nasilającym się problemem zaśmiecania naszych wód, co można szczególnie zaobserwować na chętnie uczęszczanych terenach miejskich i rekreacyjnych, w tym cennych przyrodniczo. Nieustannie staramy się przeciwdziałać temu nagannemu zjawisku, dlatego pracownicy Wód Polskich, nieraz poza godzinami pracy i w weekendy, organizują i angażują się w liczne akcje sprzątania. W naszych działaniach często możemy liczyć na wsparcie wolontariuszy, świadomych mieszkańców, miejscowych samorządów, szkół, organizacji społecznych i instytucji państwowych.
Dziękujemy wszystkim, którym los naszej planety nie jest obojętny.