Za nami pierwsze prace dotyczące inwestycji pn.: “Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego ,,Góra Ropczycka”!
17.01.2025
Za nami pierwsze prace dotyczące inwestycji pn.: “Budowa suchego zbiornika przeciwpowodziowego ,,Góra Ropczycka” na rzece Budzisz, na terenie m. Sędziszów Małopolski, Góra Ropczycka, Zagorzyce, gm. Sędziszów Małopolski woj. podkarpackie ".
Wykonawca zakończył wszystkie prace przewidziane w Harmonogramie realizacji zadania na 2024 rok. Zgodnie z Harmonogramem w 2024 roku realizowano prace związane z:
- geodezyjnym wytyczeniem inwestycji,
- wycinką drzew i zakrzaczeń,
- zdjęciem humusu,
- wykonaniem drogi tymczasowej na okres budowy,
- uformowaniem czaszy zbiornika,
- budową korpusu ziemnego zapory czołowej,
- budową upustu dennego,
- budową przelewu stokowego zapory czołowej,
- oraz odcinkową przebudową linii 15 kV Sędziszów-Olimpów-Wapiennik.
Dobra organizacja budowy oraz sprzyjające warunki pogodowe pozwoliły zrealizować prace zgodnie z zakładanym tempem i bez opóźnień. Według stanu na koniec roku Wykonawca zrealizował zakres robót stanowiących ponad 10% całkowitej wartości przedsięwzięcia. Natomiast na koniec 2025 roku Wykonawca zamierza wykonać prace, których wartość osiągnie około 80% kosztów całej inwestycji.
Warto w tym miejscu podkreślić, że wdrażane w życie rozwiązania technologiczne, konstrukcyjne i organizacyjne w ramach przedsięwzięcia zapewniają skuteczną ochronę środowiska, w tym wód powierzchniowych, podziemnych oraz gleby.
Realizacja robót odbywa się pod ścisłym nadzorem przyrodniczym, który czuwa, aby sposób ich prowadzenia był zgodny z warunkami zawartymi w decyzji środowiskowej. Widzialnym tego efektem jest to, że wycinka drzew i krzewów została ograniczona do niezbędnego minimum. Natomiast pod koniec realizacji zadania w ramach działań kompensacyjnych zostaną wykonane nasadzenia zastępcze.
Już wkrótce, jeszcze w okresie zimowym przy udziale nadzoru przyrodniczego, zostanie wykonany odłów ryb z koryta rzeki Budzisz. Odłowiona ichtiofauna zostanie przeniesiona do odcinka rzeki poniżej prowadzonych robót. Dopiero po tej czynności będzie możliwe skierowanie koryta rzeki do kanału obiegowego.
W najbliższym czasie przedstawimy Państwu relację z tych działań.