Za nami „Wodne życie Podkarpacia” – wydarzenie z okazji „Tygodnia Czystości Wód”
W całej Polsce, od 1 do 7 kwietnia trwał „Tydzień Czystości Wód”. To święto nakłania do refleksji i zwrócenia w sposób szczególny uwagi na problem zanieczyszczenia wód.
Globalne zmiany klimatyczne bezpośrednio łączą się z gospodarką wodną, a codzienne wybory każdego z nas mają wpływ na zasoby wodne zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Wody Polskie edukują i promują wiedzę o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznej rekreacji wodnej. Edukacja wodna to przyszłość, dlatego Wspólnie z Podkarpackim Centrum Nauki „Łukasiewicz” połączyliśmy siły, by zrealizować wyjątkowe wydarzenie pod nazwą „Wodne życie Podkarpacia”.
Przez cały tydzień, na wszystkich odwiedzających Podkarpackie Centrum Nauki „Łukasiewicz”, czekały rozmaite zajęcia. Między innymi, w pracowni biologiczno-ekologicznej miały miejsce warsztaty pod nazwą „Świat w kropli wody”, podczas których wszyscy uczestnicy mogli poznać różnorodność mikroorganizmów wodnych oraz dowiedzieć się, dlaczego woda jest niezbędna do życia wszystkich istot żywych.
Szczególne spotkanie, w ramach całego wydarzenia, miało miejsce 5 kwietnia, od godziny 12:00 do 16:00. Przygotowane eventy edukacyjne cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony odwiedzających grup szkolnych, rodzin, oraz indywidualnych osób.
Tematem spotkania były „Wodne eksperymenty to jest to!” z edukatorami RZGW w Rzeszowie. Dodatkowo utworzona została specjalna strefa edukacji, z aktywnościami naukowymi i quizem pod nazwą „Wodne koło fortuny”. Wodne eksperymenty cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzieli się czym jest woda, jakie ma właściwości i do czego jest nam potrzebna. Między innymi, sprawdzaliśmy dlaczego woda migruje? To kolorowe doświadczenie pokazuje, że woda może się w łatwy sposób przemieszczać, ponieważ w papierze znajdują się kapilary, służące do jej transportu, co czyni ten eksperyment zjawiskiem widowiskowym i długotrwałym. Aby wykonać je w warunkach domowych, potrzebujemy jedynie 5 przezroczystych szklanek, 3 barwników spożywczych i kawałek papierowego ręcznika. Naczynia ustawiamy obok siebie, co drugie naczynie wypełniamy wodą z barwnikiem. Z ręcznika papierowego składamy pasek. Paski zanurzamy jedną stroną w barwnikach, a drugą w pustym naczyniu. I już po chwili zaczynamy obserwować na paskach papieru kolorową wilgoć, a po kilku minutach woda dosłownie przechodzi do drugiej - pustej dotychczas szklanki. Po chwili puste szklanki zapełniają się kolorową, migrującą wodą, a po kilku godzinach poziom wody we wszystkich naczyniach wyrównuje się i można zaobserwować w nich nowo powstałe kolory tęczy.
Poza wodnymi eksperymentami miały miejsce warsztaty „origami”. Wszystkich chętnych do nauki składania tą techniką nagradzano „rybką origami”, która złożona samodzielnie przez uczestników będzie dla nich piękną pamiątką z tego niecodziennego wydarzenia. Quiz edukacyjny pn. „Wodne Koło Fortuny” cieszył się równie wielkim zainteresowaniem. Uczestnicy doświadczyli nauki przez zabawę i poznali najważniejsze zagadnienia związane z gospodarką wodną.
Tego samego dnia, w Podkarpackim Centrum Nauki gościli eksperci w dziedzinie wędkarstwa z haczykowo.pl. Podczas zajęć pt. „Wędkarstwo – hobby dla wszystkich: małych i dużych”, dowiedzieliśmy się między innymi tego, jak dużo funkcjonuje obecnie na Podkarpaciu ekosystemów wodnych, od strumieni w górach po największe nizinne rzeki. Odważni znawcy ryb mogli spróbować swoich sił i za wymienienie nazw 10 wskazanych gatunków mogli liczyć na drobne upominki wędkarskie.
Z kolei po godz. 16:00, w ramach „Sofy naukowej”, szeroko na temat „Różnorodności i znaczenia ryb na Podkarpaciu” opowiedział autorytet w świecie nauki – Pan Bartosz Jagusztyn, pracownik naukowo-techniczny Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Okraszając wykład wieloma ciekawostkami wprowadził on uczestników spotkania w świat ryb, które zamieszkują wody na Podkarpaciu. Przyjrzeliśmy się bliżej ich różnorodności i roli, jaką odgrywają w środowisku. Ekspert przedstawił także poszczególne ekosystemy wodne w naszym regionie. Dzięki temu słuchacze mogli zdobyć nową lub utrwalić posiadaną wiedzę na temat głównych gatunków ryb, które występują w naszych regionalnych wodach.
Mamy nadzieję, że uczestnicy „Wodnego życia Podkarpacia” przekonali się, że gospodarowanie wodami to proces, na który musimy patrzeć wielowymiarowo, a edukacja wodna to przyszłość i podstawa kształtowania poprawnych postaw.
Dziękujemy wszystkim za udział w wydarzeniu!