W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zwiedzanie Stopnia Wodnego Rzeszów w ramach Programu Aktywni- Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Korzyści z przystąpienia do programu Aktywni Błękitni Szkoła Przyjazna Wodzie jest wiele, a jedną z najbardziej atrakcyjnych jest możliwość zwiedzania nowoczesnej i zabytkowej infrastruktury hydrotechnicznej oraz jednostki pływające Wód Polskich, a także zapoznanie się z mechanizmami ich działania. To niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć obiekty od wewnątrz i poznać zasady ich funkcjonowania.

Uczniowie z Zespołu Szkół w Budach Głogowskich już skorzystali z tej możliwości i zwiedzili wnętrze jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów w Rzeszowie – Stopnia Wodnego Rzeszów.

Stopień Wodny na Wisłoku został oddany do eksploatacji w roku 1974, w celu spiętrzenia wody na rzece Wisłok dla zapewnienia i prawidłowego funkcjonowania ujęcia  wody dla mieszkańców Rzeszowa, ujęcia wody WSK PZL Rzeszów, przeprawy mostowej i rekreacji. Inwestycją towarzyszącą była także przebudowana w 2012 roku przepławka dla ryb zapewniająca migrację ryb zasiedlających rzekę powyżej i poniżej zapory.

W bezpośrednim sąsiedztwie Stopnia Wodnego Rzeszów znajdują się tereny rekreacyjne - objęte programem ochrony przyrody Natura 2000. Znajdziemy tu także idealną na wiosenne spacery - utworzoną na terenie rezerwatu - ścieżkę dydaktyczno-przyrodniczą z jedenastoma stanowiskami (jej długość wynosi 1165 metrów) - Lisia Góra jest siódmym przystankiem.

W trakcie zwiedzania, we wspaniałym towarzystwie kierownika obiektu, uczniowie poznali historię zbiornika, dowiedzieli się więcej na temat przepływów wody na Wisłoku i posłuchali o groźnych powodziach z 2010 i 2019 roku. Młodzież mogła zapoznać się z funkcjonowaniem i eksploatacją obiektu, zasadą działania urządzeń przelewowych oraz posłuchać o prowadzonych pracach odmuleniowych.

Kierownik obiektu rozpoczął wycieczkę od oprowadzenia młodzieży po tarasie wokół budynku sterowni. Następnie uczniowie mogli zapoznać się z zasadami funkcjonowania agregatów prądotwórczych oraz wieżyczek sterowniczych. Na zakończenie spotkania, uczestnicy mieli możliwość zadania pytań dotyczących działania stopnia wodnego oraz uzyskania odpowiedzi na wszystkie interesujące zagadnienia.

Dziękujemy za odwiedziny i mamy nadzieję, że zdobyta wiedza podczas zwiedzania obiektu już wkrótce zostanie wykorzystana w praktyce!

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}