W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy rybactwo śródlądowe to już historia? V Zachodniopomorska Konferencja Rybacka

28.03.2024

logo aktualnosci

22 marca 2024 roku odbyła się „V Zachodniopomorska Konferencja Rybacka” organizowana przez Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach, która została objęta patronatem Wód Polskich. Wydarzenie poświęcone było tematyce związanej z turystyką, rybactwem ochroną przyrody i wędkarstwem. W trakcie konferencji wygłoszono łącznie 9 prelekcji dotyczących szeroko pojętej tematyki rybackiej.

 

V Zachodniopomorska Konferencja Rybacka Program

 

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, jako jeden z patronów konferencji, było reprezentowane przez pracowników z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W ramach swojej prelekcji pracownicy Wydziału Zarządzania Obwodami Rybackimi- Patryk Kamiński i Mateusz Bocian- przedstawili prezentację pod tytułem „Czy rybactwo Śródlądowe to już historia?”.

 

V Zachodniopomorska Konferencja Rybacka

Region wodny Dolnej Odry i Przymorza Zachodniego, na terenie którego działa RZGW w Szczecinie, charakteryzuje się licznymi jeziorami i rzekami, które od dawna stanowiły ważny obszar dla rybactwa śródlądowego. Jednak czy obecnie możemy mówić o nim jako o historii? Współczesne rybactwo śródlądowe na tym obszarze nadal istnieje, choć widoczna jest wyraźna tendencja spadkowa w ilości poławianych ryb na przestrzeni ostatnich lat. Wiele dużych akwenów takich jak rzeka Odra, Jezioro Miedwie czy Jezioro Jamno charakteryzują się bardzo dobrym stanem ichtiofauny, co przekłada się na duże ilości poławianych w ich wodach ryb. Ponadto w naszym regionie rybactwo ma długą tradycję. Wciąż można spotkać osoby, które utrzymują się z połowu ryb i przekazują swoją wiedzę kolejnym pokoleniom.

 

V Zachodniopomorska Konferencja Rybacka

 

Niemniej jednak, rybactwo śródlądowe boryka się z licznymi problemami takimi jak: kłusownictwo i nadmierny połów ryb (zmniejszenie populacji), degradacja siedlisk, zanieczyszczenie wód, Katastrofa Odrzańska z 2022 roku, konkurencja z akwakulturą, zmiany klimatyczne, zmiany hydrologiczne oraz brak wiedzy na temat zrównoważonego rybactwa.

Rybactwo śródlądowe w regionie, w odpowiedzi na te liczne problemy, wykazuje wyraźną tendencję do przekształcenia się w kierunku połowów wędkarskich i turystyki wędkarskiej oraz ochrony przyrody np. łowiska „no-kill”, na których obowiązuje zasada złów i wypuść.

Jak widzimy rybactwo śródlądowe nie jest jeszcze historią, choć na pewno z czasem sposób prowadzenia gospodarki rybackiej będzie ewoluował w kierunku wędkarstwa z połowami sieciowymi na niewielkim poziomie. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na to, że zawód rybaka będzie nadal perspektywiczny i niezbędny do prawidłowego funkcjonowania rybostanu, ze względu na potrzeby ciągłych zarybień, odłowów kontrolnych, odłowów tarlaków i produkcji materiału zarybieniowego w specjalistycznych centrach hodowlanych.

 

Patryk Kamiński

Wydział Zarządzania Obwodami Rybackimi i Gospodarki Rybackiej

{"register":{"columns":[]}}