W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Działania Wód Polskich w Szczecinie w związku z sytuacją na Odrze - bieżące aktualizacje

07.10.2024

Sytuacja systematycznie się stabilizuje. Fala wezbraniowa ustąpiła. Uruchomiono żeglugę na pierwszych odcinkach dróg wodnych. Obowiązuje zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych oraz korzystania z wód Odry.

patrolujemy Odrę

 

Informacje z 7 października

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie w porozumieniu z Urzędem Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie oraz Urzędem Dróg Wodnych i Żeglugi Odry - Haweli informuje, że ze względu na ustąpienie zjawiska fali wezbraniowej, od dzisiaj, od godz. 10:00 otwiera żeglugę w porze dziennej na wskazanych odcinkach drogi wodnej: 

  • Rzekę Odrę Zachodnią od ujścia do 36,55 km koryta;
  • Rzekę Regalicę od 730,5 km koryta do km 739,2;
  • Rzekę Parnicę;
  • Przekopy: Parnicki oraz Klucz-Ustowo.

Na wskazanych odcinkach przeprowadzone zostało trałowanie. 
Pozostałe odcinki pozostają zamknięte do czasu przeprowadzenia weryfikacji. 
Żegluga w porze nocnej dla wskazanych odcinków nie jest dozwolona.

Aktualizacja z 6 października

Sytuacja sie stabilizuje. Ostrzeżeń hydrologoczne dla województwa zachodniopomorskiego nie niosą bezpośredniego zagrożenia powodziowego. Obserwuje się tendencje spadkowe poziomu wody w Odrze. Fala kulminacyjna zmierza konsekwentnie do Bałtyku.

Sytuacja z 4 października

W związku z prognozowanym silnym wiatrem z sektora północnego możliwe są wzrosty poziomu wody do stanów alarmowych z możliwością ich przekroczenia na Zalewie Szczecińskim, w ujściu Odry, na wodowskazie Gryfino i na wodowskazie Szczecin Most Długi. 
Wczoraj odbyła się kontrola terenowa w miejscowościach: Porzecze, Chlewice, Kaleńsko, Kostrzyn nad Odrą – Szumiłowo. Stwierdzono, że sytuacja jest stabilna, poldery częściowo zalane w strefie nadbrzeżnej, zauważalny duży spadek poziomu wody.
W sobotę, 5 października br., planowany jest demontaż przegród mobilnych w Chlewicach.

Aktualizacja z 3 października

Na profilach wodowskazowych na obszarze RZGW Szczecin obserwujemy: wysokie stany wody (Szczecin, Wolin), stan ostrzegawczy w Gryfinie, Trzebieży, stan alarmowy (Kostrzyn nad Odrą, Gozdowice, Bielinek, Widuchowa).
 Zamknięte drogi:

  • DW 127 na odcinku prowadzącym od miejscowości Porzecze w kierunku rzeki Odry na długość ok. 1 km od koryta rzeki. 
  • na odcinku Krajnik Dolny – Zatoń, Czelin - zjazd do rzeki i droga Gozdowice – dojazd do przeprawy promowej. 
  • wybrane odcinki dróg gminnych:  we wsi Siadło Dolne oraz we wsi Moczyły. Zakaz nie dotyczy mieszkańców wsi Siadło Dolne i Moczyły w celu dojazdu do posesji.

Sytuacja 2 października

Na obszarze RZGW Szczecin obserwujemy: w Szczecinie stany wody średnie, w Gryfinie ostrzegawczy. Stan alarmowy występuje w miejscowościach: Kostrzyn nad Odrą, Gozdowice, Bielinek, Widuchowa. Obserwuje się przejście fali kulminacyjnej przez profil wodowskazowy „Widuchowa” .
Alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony w powiecie gorzowskim, w gminach: Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynia, Chojna i Widuchowa.
Poldery A, B i 10 (po stronie niemieckiej) pozostają otwarte.
Pracownicy PGW WP RZGW Szczecin (ZZ Szczecin i podległe NW) kontrolują wały przeciwpowodziowe i obiekty znajdujące się na administrowanym odcinku .
Wciąż obowiązują zakazy:

  •  żeglugi po Odrze
  •  poruszania się po wałach przeciwpowodziowych rzek, 
  •  lotów dla bezzałogowych statków powietrznych nad korytem Odry
  •  amatorskiego połowu ryb
  •  korzystania z wód Odry, w tym Odry Wschodniej i Zachodniej wraz z łączącymi kanałami (dotyczy picia wody, wchodzenia do niej, pojenia zwierząt, podlewania roślin i spożywania ryb).

Aktualizacja z 1 października

Dzisiaj i w kolejne dni pracownicy Wód Polskich z  Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie (Zarząd Zlewni w Szczecinie i podległe NW) będą kontrolować wały przeciwpowodziowe i obiekty znajdujące się na administrowanym odcinku Odry.
Od czwartku żołnierze WOT prowadzą całodobowe  dyżury na wale w Chlewicach.
W ciągu najbliższych godzin na Odrze granicznej w województwie zachodniopomorskim na stacji wodowskazowej Widuchowa prognozowane jest przejście fali kulminacyjnej (woda utrzyma się powyżej stanu alarmowego). W profilu wodowskazowym Gozdowice i Bielinek stany wody będą miały tendencję spadkową przy przekroczonych stanach alarmowych.
Alarm przeciwpowodziowy trwa w powiecie gorzowskim, gminach: Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynia i Chojna.

Aktualizacja z 30 września

Już od czwartku wieczorem żołnierze WOT prowadzą dwudziestoczterogodzinne dyżury na wale w Chlewicach. 
Wraz z jednostkami WOT przed nadejściem kulminacji fali powodziowej na obszarze RZGW w Szczecinie prowadzone są prewencyjne kontrole stanu wałów przeciwpowodziowych. Zidentyfikowane uszkodzenia są naprawiane na bieżąco.

Wprowadzono do odwołania zakaz żeglugi w portach: Szczecin i Police, na Torze Wodnym Świnoujście-Szczecin:
- dla wszystkich jednostek o długości całkowitej poniżej 8.5 m
- jednostek o konstrukcji kadłuba innej niż stalowa, bez względu na długość.

W ujściu Odry prognozuje się wahania i wzrosty poziomów wody w strefie wody wysokiej.
Na  profilach wodowskazowych na obszarze RZGW w Szczecinie obserwujemy: średnie stany wody (Szczecin), stan ostrzegawczy w Gryfinie, stan alarmowy (Kostrzyn nad Odrą, Gozdowice, Bielinek, Widuchowa).
Alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony w powiecie gorzowskim, gminach: Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynia i Chojna.
Poldery A, B i 10 (po stronie niemieckiej) pozostają otwarte.
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Uchwałą Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego wprowadził całkowity zakaz uprawiania amatorskiego połowu ryb w obwodach rybackich rzeki Odry i Jeziora Portowego.
Wojewoda Zachodniopomorski wydał Rozporządzenie porządkowe nr 1/2024 w sprawie wprowadzenia zakazu korzystania z wód Odry, jeziora Dąbie oraz Zalewu Szczecińskiego.

Informacje z 29 września

  • Wczoraj w godzinach nocnych stwierdzono niewielkie przecieki przy wale w miejscowości Piasek. Wał uszczelniono za pomocą worków z piaskiem;
  • Przeprowadzono dalszą kontrolę obiektów i wałów na odcinku granicznym rzeki Odry (w administracji RZGW w Szczecinie) a także w Szczecińskim Węźle Wodnym.

Aktualizacja z 28 września

Dzisiaj przeprowadzono kontrolę koryta rzeki w lokalizacjach: Osinów Dolny, Bielinek, Piasek, Zatoń Dolna i Krajnik Dolny.
W godzinach porannych zlokalizowano dwie wyrwy przy drodze prowadzącej do Zatoni Dolnej 
w 685 km Odry. Przy pomocy pracowników Wód Polskich i żołnierzy WOT wyrwy zostały 
zabezpieczone workami z piaskiem.
Poldery A, B i 10 (po stronie niemieckiej) pozostają otwarte.

Sytuacja na Odrze 27 września br.

Pojawił się silny wiatr. Prognozuje się wystąpienie na wybrzeżu silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 75 km/h, z południowego zachodu. W powiatach: gryfickim, kamieńskim, kołobrzeskim, koszalińskim i  Świnoujściu.
Przekroczenia stanów alarmowych i ostrzegawczych poziomu wody: Kostrzyn nad Odrą – 519 cm (49 cm przekroczony stan alarmowy), Gozdowice – 535 cm (35 cm przekroczony stan alarmowy), Bielinek – 566 cm (16 cm przekroczony stan alarmowy).

Cały czas wraz z jednostkami WOT prowadzone są prewencyjne kontrole stanu wałów przeciwpowodziowych. Wykryte uszkodzenia są naprawiane na bieżąco.

Alarm przeciwpowodziwy został wprowadzony w powiecie gorzowskim, w gminach: Boleszkowice, Mieszkowice, Cedynia i Chojna. 

Aktualizacja z dn. 25 i 26 września

Na terenie administracyjnym RZGW w Szczecinie alarm przeciwpowodziowy został wprowadzony w powiecie gorzowskim, gminie Boleszkowice. Pogotowie przeciwpowodziowe wprowadzone zostało w gminach: Mieszkowice, Cedynia i Chojna.
Stan wszystkich wałów przeciwpowodziowych jest monitorowany nieustannie i nadal nie budzi żadnych zastrzeżeń. 
Wszystkie służby pozostają w gotowości.
Opady nie powinny wpłynąć na stan wód w województwie Zachodniopomorskim.

Na profilach wodowskazowych na obszarze RZGW Szczecin obserwujemy: średnie stany wody (Widuchowa, Gryfino), stany wysokie (Bielinek, Gozdowice) oraz stan ostrzegawczy (Kostrzyn nad Odrą). 
Kostrzyn nad Odrą – 455 cm (35 cm przekroczony stan ostrzegawczy), Gozdowice – 442 cm (2 cm przekroczony stan ostrzegawczy).

Aktualizacja z dn. 24 września

Wraz z jednostkami WOT, przed nadejściem kulminacji fali powodziowej w obszarze RZGW w Szczecinie, prowadzone są prewencyjne kontrole stanu wałów przeciwpowodziowych. Wykryte uszkodzenia są naprawiane na bieżąco.

Prognozy hydrologiczne są korzystne dla województwa zachodniopomorskiego. Na profilach wodowskazowych na obszarze RZGW Szczecin obserwujemy: średnie stany wody (Widuchowa, Gryfino) oraz stany wysokie (Kostrzyn nad Odrą, Gozdowice, Bielinek).
Jaz w Widuchowej pracuje w normalnym trybie.
Aktualnie gminy i powiaty na terenie administrowanym przez RZGW w Szczecinie nie wprowadziły stanów pogotowia i alarmów przeciwpowodziowych. 

Aktualizacja z dn. 22 września

  • Jaz w Widuchowej po całkowitym otwarciu przęseł pracuje normalnie, 
  • Od jutra wszystkie drogi wodne będące w administracji RZGW w Szczecinie zostaną zamknięte dla żeglugi,
  • Dokonano całkowitej kontroli wałów przeciwpowodziowych na granicznym odcinku rzeki Odry będącej w administracji RZGW w Szczecinie (obszar narażony w pierwszej kolejności na przejście fali wezbraniowej).

Aktualizacja z dn. 20 września

Stany wody na Odrze granicznej w województwie zachodniopomorskim będą miały tendencję wzrostową w strefie wody wysokiej, na stacjach hydrologicznych Gozdowice i Bielinek, początkowo z przekroczeniem stanu ostrzegawczego a następnie alarmowego.
W przypadku istotnych zmian w czasie lub przebiegu zjawiska ostrzeżenie może ulec zmianie.
Wszystkie służby Wód Polskich są w gotowości, sytuacja jest stale nadzorowana przez pracowników Obiektów Hydrotechnicznych oraz Nadzory Wodne.
Zarząd  Zlewni w Szczecinie zabezpieczył 26 ton piasku oraz worki przeciwpowodziowe na potrzeby działań w przypadku konieczności uszczelniania wałów przeciwpowodziowych.
Żołnierze WOT będą wspomagać patrole na wałach przeciwpowodziowych, wspomagać będą również ewentualne naprawy uszkodzeń wałów, które zostaną zidentyfikowane podczas ich lustracji.

Jednostki pływające RZGW w Szczecinie zabezpieczają szlak żeglugowy przed przejściem fali wezbraniowej. Kontrolują stan koryta rzeki, usuwają ewentualne przeszkody, które niesione prądem mogłyby uszkodzić obiekty hydrotechniczne. Zdejmowane jest też oznakowanie szlaku.
Nastąpiło całkowite otwarcie Jazu Widuchowa w celu zabezpieczenia przed wodami wezbraniowymi.
Trwa monitorowanie wałów przeciwpowodziowych, całą sytuację koordynuje Wojewoda Zachodniopomorski, z którym pozostajemy w stałym kontakcie, podobnie jak ze wszystkimi gminami leżącymi wzdłuż rzeki Odry.
Stany wody na Odrze granicznej w województwie zachodniopomorskim będą miały tendencję wzrostową.
Informujemy, że ze względu na sytuację hydrologiczną w regionie została zamknięta żegluga na:
•    I, II, III i IV odcinku eksploatacyjnym rzeki Odry od km 542,4 do km 704,1, 
•    Kanale Gartz-Marwice,  
•    Odrze Wschodniej od km 704,1 do km 730,8.
Od jutra zostanie zamknięta żegluga na: Odrze Zachodniej od km 0,0 do km 17,1.
Od 23 września na: pozostałych drogach wodnych w administracji RZGW w Szczecinie.

Aktualizacja z dn. 19 września

Obecnie na terenie administracyjnym RZGW Szczecin (rzeka Odra od km 617,6 ujście Warty do km 741,6 Szczecin), nie występują żadne zdarzenia kryzysowe.
Wszystkie służby Wód Polskich są w gotowości, pracownicy Obiektów Hydrotechnicznych i Nadzorów Wodnych monitorują sytuację.
Bezustannie podejmujemy działania dla zabezpieczenia naszego regionu przed potencjalnym zagrożeniem.

  • Zamontowano zapory przeciwpowodziowe przy u. Czechosłowackiej w Gryfinie km 717,5 rz. Odry Wschodniej.
  • Rozpoczęto montaż zapór przeciwpowodziowych na wale w m. Piasek – km 682,2 rz. Odry.
  • Trwają przygotowania do montażu zapór przeciwpowodziowych na wale w m. Chlewice – rz. Myśla na wysokości km 628,5 rz. Odry.

RZGW w Szczecinie wydał komunikat informujący o zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych.

Pracownicy RZGW Szczecin dokonują kontroli obiektów oraz wałów przeciwpowodziowych.

Na terenie RZGW Szczecin na wodowskazach nie są przekroczone stany ostrzegawcze ani alarmowe. Obserwuje się wzrosty stanów wody na wodowskazie Gozdowice (km 645,3 rz. Odry) i w Bielinku (km 672,5 rz. Odry), stany wody w tych profilach wodowskazowych są obecnie na poziomie stanów średnich.
RZGW Szczecin sukcesywnie zabezpiecza szlak żeglugowy przed nadejściem fali wezbraniowej. Na poszczególnych odcinkach drogi wodnej w uzgodnieniu ze stroną niemiecką dokonywane są zamknięcia dla żeglugi.


Od dnia 20.09.2024 r. RZGW Szczecin, zgodnie z Instrukcją Rozrządu Wód, przystępuje do otwarcia jazu w m. Widuchowa (km 704,1 rz. Odry).

  • Stan na dzień 19.09.2024r. - 3 środkowe przęsła są otwarte, 2 skrajnie przęsła są zamknięte.
  • Dnia 20.09.2024 r. -  5 przęseł zgodnie z instrukcją będzie otwarte.

RZGW Szczecin pozostaje w stałym kontakcie ze stroną niemiecką, tj. administratorem granicznego odcinka rz. Odry i rz. Odry Zachodniej (Urząd Dróg Wodnych i Żeglugi Odra – Hawela) oraz administracją gospodarki wodnej szczebla landowego (m .in. kwestie powodziowe, zarządzanie polderami rzeki Odry po stronie niemieckiej [Landowy Urząd Środowiska Brandenburgii]).
 

Sytuacja hydro-meteorologiczna

Jeżeli prognozy meteorologiczne sprawdzą się, w najbliższym czasie i w czasie przejścia fali wezbranioiwej, nie będziemy obserwowali na odcinku Dolnej Odry zjawiska cofki. Ponadto należy zwrócić uwagę, że na południu regionu nadal panuje susza hydrologiczna, co w pewnym zakresie daje nam dodatkowy potencjał retencyjny.

Działania podejmowane przez Wody Polskie w Szczecinie dla zabezpieczenia regionu przed potencjalnym zagrożeniem 

W związku z przechodzeniem fali wezbraniowej na Odrze, Wody Polskie w Szczecinie podjęły zawczasu następujące działania:

  1. Stan wałów przeciwpowodziowych jest zweryfikowany i nie budzi on zastrzeżeń.
  2. Jaz w Widuchowej najpóźniej w środę zostanie zupełnie otwarty by wody Odry mogły swobodnie płynąć zarówno Odrą Wschodnią jak i Zachodnią.
  3. Od wtorku nastąpi zamknięcie drogi wodnej wraz z demontażem oznakowania by zapobiec ewentualnym stratom materialnym w tym zakresie.
  4. Wszystkie służby Wód Polskich są w gotowości, pracownicy Obiektów Hydrotechnicznych i Nadzorów Wodnych są w gotowości i monitorują sytuację.
  5. Pozostajemy w kontakcie ze stroną niemiecką by koordynować działania na odcinku Odry granicznej, a strona niemiecka deklaruje możliwość otwarcia polderów zgodnie z instrukcją rozrządu wód.
  6. Całą sytuację koordynuje Wojewoda Zachodniopomorski, z którym pozostajemy w stałym kontakcie, podobnie jak ze wszystkimi gminami leżącymi wzdłuż rzeki Odry

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}