W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja 08.08.2024. Finał prac gwarancyjnych na Odrze granicznej

27.06.2024

W lutym 2024 roku Wody Polskie zakończyły prace realizowane na Odrze granicznej w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. W tym miesiącu zakończyły się również prace gwarancyjne, które na początku lipca przejdą przegląd. To ostatni element działań nad Odrą graniczną.

1

Aktualizacja 08.08.2024 r.

W okolicy miejscowości Stare Łysogórki przy ostrodze 02/652 od sierpnia do września 2024 nastąpi demontaż dwóch stalowych rur służących do cumowania jednostek pływających.  Wykonawca zamierza usunąć punkt tymczasowego cumowania barek przy sprzyjających warunkach żeglugowych.

Ze względu na dbałość o środowisko część prac może być przeprowadzona po okresie ochronnym zwierząt. Po 15.08.2024 r. wykonawca przystąpi do wyrównania powierzchni ostróg na odcinku nr 5 - km 659-660 wtedy też zakończy się obowiązujący w tym miejscu okres ochronny nietoperza.

We wrześniu bieżącego roku po ustaniu okresu ochronnego lęgu ptaków na terenie Rezerwatu Gęsi Bastion zostanie uprzątnięty plac składowy i miejsce przeładunkowe w Starej Rudnicy.


Inwestycja na Odrze Granicznej obejmowała remont 171 ostróg, budowę 21 nowych oraz wykonanie umocnień brzegowych. Stanowi to ok. 2% z liczby istniejących blisko 10 000 ostróg, budowanych od XIX wieku na całym odcinku Odry. Jej celem było przywrócenie warunków dla bezpiecznej pracy lodołamaczy, poprawa warunków dla żeglugi oraz umożliwienie spływu kruszonego w trakcie akcji lodołamania lodu z Odry do Jeziora Dąbie, na podstawie wypracowanej przez stronę polską i niemiecką koncepcji regulacji Odry oraz dla poprawy bezpieczeństwa powodziowego mieszkańców zamieszkujących polsko-niemiecki odcinek graniczny Odry.

 

Co działo się nad Odrą graniczną w tym roku?

Zasadnicze prace realizowane w ramach projektu zostały zakończone 21 lutego 2024 roku. Dla wszystkich zrealizowanych odcinków uzyskano pozwolenia na użytkowanie wykonanych obiektów - ostatni odcinek uzyskał pozwolenia na użytkowanie 27 marca 2024 roku.

W czerwcu zakończyły się prace wykonywane w ramach zobowiązań gwarancyjnych. W pierwszym tygodniu lipca br. odbędą się przeglądy pogwarancyjne wykonanych prac. W przypadku braku uwag Zamawiającego będzie to oznaczało faktyczne zakończenie prac.  

Aktualnie prowadzone są prace porządkowe mające na celu likwidację zaplecza budowy oraz placów przeładunkowych. Jednocześnie wykonawca sukcesywnie prowadzi demobilizację sprzętu po realizacji Inwestycji na Odrze.

 

Działamy zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa

Wody Polskie kontynuowały prace przeciwpowodziowe na Odrze granicznej na podstawie obowiązującego prawa, posiadając niezbędne decyzje o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowych.

Postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) z dnia 7 marca 2023 r. o oddaleniu zażalenia na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie z dnia 9 grudnia 2022 r. dotyczyło wyłącznie wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia 16 sierpnia 2022 r. w przedmiocie ustalenia środowiskowych uwarunkowań dla przedsięwzięcia pod nazwą: 1B.2 Etap I i Etap II Prace modernizacyjne na Odrze Granicznej w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły. Treścią tego rozstrzygnięcia nie było zatem wstrzymanie robót budowlanych.

W dacie wydania ww. postanowień WSA i NSA w obrocie prawnym znajdowały się ostateczne i wykonalne decyzje o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowych (PNRI) na wszystkich odcinkach.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 lipca 2010 r. o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji przeciwpowodziowych (Dz. U. z 2024 r. poz.274), PNRI stanowi m. in. podstawę do rozpoczęcia i prowadzenia robót budowlanych.

Decyzje o pozwoleniu na realizację inwestycji przeciwpowodziowych nie zostały zaskarżone odwołaniem, ani też żadnym innym środkiem prawnym, który skutkowałoby wstrzymaniem wykonania tych decyzji, a co za tym idzie koniecznością przerwania robót budowlanych.

{"register":{"columns":[]}}