Projekt Wód Polskich woj. zachodniopomorskiego z szansą na przyznanie środków w ramach unijnego programu LIFE
26.08.2024
Program LIFE jest jedynym programem zarządzanym na poziomie Komisji Europejskiej i w całości dedykowanym zagadnieniom ochrony środowiska, przyrody i klimatu oraz transformacji energetycznej. Wody Polskie przygotują i będą wnioskować o środki na realizację 14 projektów w ramach programu LIFE. Propozycje działań dotyczą poprawy stanu wód, odtwarzania ciągłości biologicznej rzek, rozwoju bioróżnorodności czy zwiększania retencji wód.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie aktywnie działa na rzecz ochrony środowiska wodnego w Polsce, rozpoczynając realizację nowych projektów renaturyzacyjnych w ramach instrumentu finansowego LIFE. Aktualnie trwa przygotowanie projektów, co będzie podstawą do ubiegania się o środki finansowe z Unii Europejskiej. Planowane jest złożenie wniosków dla 14 projektów, z czego 10 w tegorocznym naborze.
Dużym wsparciem w realizacji tego celu jest ścisła współpraca między Wodami Polskimi, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz organizacjami pozarządowymi. W sierpniu 2024 roku powołano wspólną grupę roboczą, której zadaniem jest zintensyfikowanie działań dla przygotowania i finansowania prośrodowiskowych projektów w ramach programu LIFE.
Nieocenione będzie również doświadczenie ekspertów Wód Polskich, którzy mają doświadczenie w realizacji tego typu projektów. Projekty LIFE Pilica i LIFE+ Rega, realizowane przez Wody Polskie, zostały docenione i wyróżnione podczas tegorocznego Dnia Informacyjnego LIFE, zorganizowanego z okazji 15-lecia LIFE z NFOŚiGW.
LIFE Międzyodrze. Wzmocnienie ochrony siedlisk i gatunków chronionych Międzyodrza poprzez optymalizację warunków wodnych oraz czynną ochronę jego naturalnych ekosystemów z uwzględnieniem zrównoważonego rozwoju tego obszaru.
Nowe projekty LIFE będą przeznaczone do realizacji w całej Polsce, we współpracy z szeregiem zaangażowanych stron. Spośród 14 projektów zgłoszonych przez Wody Polskie z całego kraju, znalazł się rówież ten z obszaru zarządzanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.
Obszar Doliny Dolnej Odry jest obszarem bardzo cennym przyrodniczo pod względem flory i fauny, wymaga jednak ochrony. Najważniejsze jest przywrócenie swobodnego przepływu wód, a ochrona tego obszaru to korzyść dla mieszkańców nie tylko Szczecina, ale i regionu. Odpowiednio ukierunkowana rewitalizacja pozwoli ożywić rybactwo, żeglugę i turystykę. Dodatkowa wartością jest wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej.
Projekty LIFE realizowane przy udziale Wód Polskich charakteryzuje kompleksowość oraz zaangażowanie wielu interesariuszy. Wpisuje się to w założenia zarządzania zlewniowego, czyli myślenia o zlewni nie o jako pojedynczej rzece czy jeziorze, lecz całym układzie hydrograficznym.
Systemowe działania w całej zlewni pozwalają na poprawę jej stanu ekologicznego, co przekłada się na stan danych odcinków rzek oraz jezior i zbiorników. Projekty LIFE to działania zgodne z ideą NBS, czyli rozwiązań opartych na naturze. Korzystanie z usług ekosystemowych w większym stopniu jest składową racjonalnej gospodarki wodnej. Zrównoważony rozwój łączy możliwość korzystania z wody przez jej użytkowników, jednocześnie kładąc nacisk na ochronę ekosystemów wodnych. Dzięki temu możliwa jest realizacja celów Ramowej Dyrektywy Wodnej, do czego zobowiązała się Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej.
Wody Polskie realizują projekty LIFE i aplikują o fundusze na realizację kolejnych, gdyż jest to instrument finansowy, który pozwala dostosowywać polską gospodarkę wodną do zmieniających się warunków klimatycznych. Wyzwania związane z suszami, powodziami i zanieczyszczeniem wód potrzebują skutecznych działań zaradczych, a program LIFE pomaga wdrażać takie innowacyjne działania w szerszym stopniu.