#StopPowodzi w Szczecinie. Specjalistyczne szkolenie w zakresie używania najnowocześniejszych zapór przeciwpowodziowych
13.08.2024
Z inicjatywy Pawła Merdasa Zastępcy Dyrektora Zarządu Zlewni w Szczecinie pracownicy Nadzorów Wodnych i Obiektów Hydrotechnicznych odbyli szkolenie w zakresie rozkładania rękawów przeciwpowodziowych i zapór przeciwrozlewowych.
Według art. 16 pkt 43 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo Wodne, powódź to czasowe pokrycie przez wodę terenu, który w normalnych warunkach nie jest pokryty wodą, w szczególności wywołane przez wezbranie wody w ciekach naturalnych, zbiornikach wodnych, kanałach oraz od strony morza, z wyłączeniem pokrycia przez wodę terenu wywołanego przez wezbranie wody w systemach kanalizacyjnych.
Przyczyny wystąpienia powodzi mogą więc być różne: intensywne opady deszczu, wiosenne roztopy, zatamowanie biegu rzeki przez zatory wodne czy osuwiska a także przez uszkodzenie obiektów hydrotechnicznych (np. przerwanie tamy). Na na terenach suchych częstym i bardzo groźnym zjawiskiem jest tzw. powódź błyskawiczna. Innym zagadnieniem są miejskie powodzie błyskawiczne (ang. urban floods), których wzrastająca częstość występowania jest spowodowana głównie przez antropogeniczne zwiększanie udziału powierzchni nieprzepuszczalnych - budynków, chodników, parkingów, jezdni. Proces urbanizacji jest przyczyną zmniejszonej retencji wody w środowisku i zwiększenia odpływu powierzchniowego wody.
Elastyczna zapora przeciwpowodziowa wielokrotnego użytku umożliwia szybkie stworzenie wału przeciwpowodziowego. Napełniana wodą, jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnych worków z piaskiem. Wystarczy ją rozłożyć, a następnie napełnić wodą. Po złożeniu zajmuje niewiele miejsca, przez co jest łatwa w przechowywaniu. "W Zarządzie Zlewni w Szczecinie posiadamy łacznie 500 metrów zapór przeciwrozlewowych i 450 metrów zapór przeciwpowodziowych", wyliczał podczas szkolenia Paweł Merdas.
Plan awaryjny na wypadek wycieku
Ciągle rosnące potrzeby człowieka powodują doskonalenie istniejących i powstawanie nowych osiągnięć techniki i technologii. Niestety, wraz z rozwojem cywilizacyjnym rośnie również ingerencja ludzi w środowisko naturalne, wynikiem czego jest tworzenie nowych zagrożeń związanych z produkcją, transportem, użytkowaniem oraz składowaniem odpadów róznych substancji . Do najczęstszych przyczyn występowania zanieczyszczeń środowiska naturalnego należą niezwykle uciążliwe rozlewy związków ropopochodnych. Nie zawsze jednak uda się w 100% wykluczyć zdarzenia losowe oraz awarie prowadzące do powstawania rozlewów substancji niebezpiecznych. W związku z czym pomocny jest plan działania na wypadek pojawienia się wycieków.
Rozlewy substancji ropopochodnych stanowią poważne zagrożenie dla ludzi na szlakach komunikacyjnych oraz dla środowiska naturalnego - powodują masowe ginięcie ptaków, roślinności wodnej, zanieczyszczenie wód oraz ujęć wody pitne. Zapora przeciwrozlewowa to lekka parkanowa przegroda pływająca, służąca do oddzielenia obszaru wody zaolejonej od wody czystej. Ze względu na swoją funkcję, stanowi niezbędny element akcji ratunkowej, mającej na celu ograniczenie obszaru zaolejonego, jak również ma zastosowanie profilaktyczne.
Zapora przeciwrozlewowa typu FLEXI zbudowana jest z najwyższej jakości elastycznej tkaniny poliestrowej obustronnie powlekanej PCV. Dzięki zastosowaniu pływaków wypornościowych, wykonanych z tworzywa piankowego oraz odpowiednio dobranego łańcucha, stanowiącego jednocześnie balast, zapory te gwarantują odpowiednią stateczność, niezatapialność oraz wymaganą wolną burtę.