Wzmocnienie prośrodowiskowego podejścia do prac utrzymaniowych i inwestycyjnych w Wodach Polskich
20.03.2024
PGW Wody Polskie to główny podmiot odpowiedzialny za krajową gospodarkę wodną. Przeciwdziałanie suszy i powodzi, które wywołują ogromne straty dla człowieka i przyrody oraz troska o nasze zasoby wodne – poprawa ich jakości i ilości to priorytety nowoczesnej gospodarki wodnej, której elementem jest sukcesywne podnoszenie świadomości społeczeństwa, jak również inwestycja w kadrę zarządzającą wodami, by robić to w sposób efektywny, uwzględniający jednocześnie rolę ekosystemów wodnych i od wód zależnych w gospodarowaniu krajowymi zasobami wód.
- Kompleksowe podejście do zarządzania wodami, które uwzględnia m.in. ekohydrologię, jest nie tylko zgodne z Ramową Dyrektywą Wodną, ale także wpływa na poprawę stanu wód. Zgodnie z prawem unijnym woda nie jest towarem handlowym, a naszym dziedzictwem, które jesteśmy zobowiązani chronić – podkreśliła Prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska.
Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie już na etapie planowania zadań utrzymaniowych i inwestycyjnych będzie uwzględniać publikacje wskazujące dobre praktyki dla działań realizowanych na rzekach, jeziorach, urządzeniach wodnych, w tym:
- Katalog dobrych praktyk w zakresie robót hydrotechnicznych i prac utrzymaniowych wraz z ustaleniem zasad ich wdrażania (MGGP, kwiecień 2018 r.),
- Dobre praktyki utrzymania rzek (WWF Polska, sierpień 2018 r.),
- Renaturyzacja wód – podręcznik dobrych praktyk renaturyzacji wód powierzchniowych (Multiconsult, kwiecień 2020 r.).
- Wobec wyzwań stawianych przez zmiany klimatu, ważne jest prowadzenie inwestycji dostosowanych do aktualnych i przyszłych potrzeb. Stosowanie dobrych praktyk pozwala zminimalizować wpływ na środowisko naturalne, a także wprowadzać kompensacje, które w pewnych wypadkach prowadzą do rewitalizacji zdegradowanego wcześniej terenu. Dobrym przykładem zrównoważonego podejścia w gospodarce wodnej są zadania realizowane w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry i Wisły. Zwiększając bezpieczeństwo powodziowe mieszkańców dbamy jednocześnie o odsuwanie wałów od koryt rzecznych i zachowanie naturalnych dolin rzecznych czy tworzenie zbiorników małej retencji i prowadzenie zadrzewień dla zwiększenia bioróżnorodności – dodał Mateusz Balcerowicz.
Materiały
Dobre_praktyki_utrzymania_rzek_wyd_IIDobre_praktyki_utrzymania_rzek_wyd_II.pdf 4.09MB