Zbiorniki Wód Polskich przygotowane na opady
12.09.2024
Od 12 do 15 września prognozowane są bardzo wysokie opady deszczu, związane z niżem genueńskim „Boris”. Najwyższych opadów, zgodnie z obowiązującymi prognozami, spodziewamy się w zlewni górnej i środkowej Odry, a niewykluczone, że obejmą również zlewnie górnej Wisły. Wody Polskie przygotowały się na wystąpienia sytuacji.
Wszystkie zbiorniki wodne będące w administracji PGW Wody Polskie pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach dostosowywana jest do aktualnej sytuacji hydrologicznej i uwzględnia aktualne prognozy pogody.
Wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe posiadają wymagane pojemności powodziowe, które mogą zretencjonować obecnie prognozowany opad. Większość zbiorników posiada rezerwy powyżej rezerw powodziowych.
Szczegółowe informacje o sytuacji hydrologicznej oraz pracy i pojemności zbiorników wodnych dostępne są w aktualnym komunikacie o sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej, który jest dostępny na stronie: https://www.gov.pl/web/wody-polskie/sytuacja-hydrologiczna
Intensywne opady na południu Polski - prognoza meteorologiczna IMGW-PIB
Zgodnie z obowiązującą prognozą IMGW-PIB w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i być może również województwa małopolskiego łączna suma opadów od 11.09.2024 12:00 UTC – 16.09.2024 00:00 UTC (108h) może wynieść od 200 mm do 300 mm. Suma opadów powinna zmniejszać się w kierunku północnym, choć w pasie centralnej Polski może osiągnąć około 100 mm.
Zalecamy śledzie bieżących prognoz pogody, ostrzeżeń i komunikatów IMGW-PIB https://meteo.imgw.pl/
Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach
W wyniku intensywnych opadów deszczu w znacznej części Polski są możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach, a także przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Największe wzrosty i największe przekroczenia stanów umownych są przewidywane w obszarach z najwyższymi prognozowanymi opadami, czyli w zlewniach górnej i środkowej Odry oraz w zlewni górnej Wisły.
W miejscach występowania silnych opadów deszczu mogą występować lokalne podtopienia. W regionach górskich i w obszarach zurbanizowanych mogą występować powodzie błyskawiczne oraz problemy z odprowadzaniem wód opadowych przez systemy kanalizacyjne.
Wszelkie niebezpieczne zdarzenia proszę zgłaszać pod czynny całodobowo numer tel.:
22 470 10 01
lub do właściwego Centrum Operacyjnego Ochrony Przeciwpowodziowej w RZGW, których numery znajdują się w linku poniżej:
https://www.gov.pl/web/wody-polskie/centra-operacyjne-ochrony-przeciwpowodziowej
Wody Polskie podejmują aktywne działania dla ochrony ludzi
W odpowiedzi na prognozy dotyczące wystąpienia intensywnych opadów deszczu, Wody Polskie podjeły zawczasu niezwłocznie działania, by przygotować się do tej sytuacji. Pracownicy Wód Polskich weryfikują poprawność działania urządzeń i budowli hydrotechnicznych. Służby terenowe współpracują też z właścicielami urządzeń wodnych, którzy na bieżąco prowadzą monitoring ich stanu technicznego i przepustowości. Ponadto sukcesywnie usuwane są wiatrołomy z koryt rzek i inne przeszkody, limitujące spływ wód wysokich w miejscach, w których ich występowanie koliduje z zabudową mieszkalną czy infrastrukturą publiczną, gospodarczą. Jednostki terenowe PGW Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację hydrologiczno-meteorologiczną, pozostają w kontakcie z IMGW-PIB, służbami i organami zarządzania kryzysowego oraz znajdują się w stanie gotowości do podjęcia odpowiednich działań w zakresie prowadzenia gospodarki wodnej oraz wspierania działań służb.
Więcej o działaniach Wód Polskich w komunikatach RZGW
Działania Wód Polskich na obszarze RZGW w Gliwicach:
Działania Wód Polskich na obszarze RZGW we Wrocławiu:
Działania Wód Polskich na obszarze RZGW w Krakowie: